Боротьба з сонливістю

sonlivist

Рано чи пізно практично кожна людина стикається з питанням: “”Як не заснути, якщо хочеться спати”?. Причин тому може бути безліч – перенавантаження на роботі, навчальна сесія, тривалі нічні поїздки. Особливо складно зберігати бадьорість, поки хтось спить поруч. Дехто п’є літрами каву, хтось слухає музику – способи збереження бадьорості у всіх різні. При цьому мозок може зіграти злий жарт: після закінчення роботи, коли, нарешті, можна лягати спати, заснути не виходить! Тож, як правильно побороти сонливість, давайте розбиратися.

10 способів не спати на роботі

na_roboti

Неважливо, скільки годин тривав сон напередодні – 7 годин або 3 – в деяких ситуаціях сонливість на роботі з’являється постійно. Особливо, якщо людина «сова», а їй доводиться працювати зранку. Тоді особливо складно з концентрацією, адже більше половини робочого дня йде на боротьбу зі сном.

Щоб не спати на роботі, можна використовувати кілька дієвих методів. Їх застосування знизить сонливість, посилить кровопостачання мозку, тим самим провокуючи бадьорість, що необхідно для тривалої поїздки за кермом або при роботі в офісі.

  • Кава. Кофеїн, що міститься в каві, надає бадьорості більшості людям. Тим часом, надмірне споживання кофеїну призводить до надмірного збудження нервової системи. Кава дає тонізуючий ефект на перші години 1,5-2, після чого нервова система виснажується. З кожною наступною чашкою бадьорості буде все менше. При цьому багато людей просто несприйнятливі до дії кофеїну і відразу починають хотіти спати. Тому, за кермом не варто зловживати кавою.
  • Аромати. А ось ароматерапія більш ефективна. Той же запах свіжозмеленої кави надає бадьорості. Тому, варто на робочому місці все ж поставити банку з кавою і періодично її нюхати, щоб підвищити працездатність. Аналогічною дією володіють запахи цитрусових – лимона, апельсина, грейпфрута. Їх використовують також далекобійники, щоб не заснути за кермом.
  • Чиста вода. Так, випивши звичайну склянку холодної води, можна легко відновити бадьорість. По можливості вода повинна бути саме прохолодною – зниження температури надає бадьорості.
  • Холод. Як наслідок з вищевказаного пункту, можна зробити висновок, що зниження температури в офісі також допоможе зберегти бадьорість. Для цього варто відкрити вікно або включити кондиціонер. Не варто влаштовувати «холодильник», зниження температури до 16-18 С вже дасть потрібний ефект. Наш мозок влаштований таким чином, що в некомфортних умовах він просто «не дозволить» тілу заснути, адже це може нести загрозу для життя. Тому, прохолодне повітря є відмінним «стимулятором» бадьорості, що не дозволяє заснути ні вночі за кермом, ні на роботі в офісі.
  • Яскраве світло. При навантаженні на очі і попаданні на них яскравого світла, робота мозку активізується. Це призводить до того, що працездатність підвищується. Але при тривалому розумовому навантаженні, особливо якщо дуже хочеться спати, посилення освітлення буде надавати виключно подразнюючий ефект.
  • Жувальні гумки. Вони подають мозку сигнал, що зараз буде прийом їжі. Тому, такий «секрет» теж може допомогти не заснути на робочому місці або за кермом вночі. Найбільш зручно використовувати для цього жувальну гумку з ментолом – він теж бадьорить. Можна використовувати горішки або насіння. Недоліком такого методу є достатня гучність, а тому варто утриматися від подібного способу при роботі в офісі.
  • Читайте також:Як зробити новорічну кульку з паперу

  • Музика. Веселі ритми, а особливо підспівування під них, допомагають також збільшити час бадьорості. Такий спосіб використовують далекобійники, щоб не заснути в дорозі. Підспівування пісням буде більш ефективним для збереження бадьорості, особливо за кермом. Повільна мелодійна музика, навпаки, розслабляє. Як і постійно граюча важка музика – вона створює надто сильний шум, від якого мозок просто «абстрагується» і тому вона не буде ефективною.
  • «Тонізуючі» продукти. Гіркий шоколад, кава в малих дозах, чай з лимоном – надають бадьорості. Любителям оригінальних смаків можна вживати імбир – він також сприяє збереженню бадьорості і допомагає не заснути в процесі роботи або ж за кермом.
  • Рух. Зміна положення тіла в просторі допомагає посилювати кровотік і надає бадьорості. Тому, при перших ознаках сонливості, щоб не заснути, потрібно встати і пройтися, зробити легку зарядку, розтяжку.
  • Незручне місце. При сидінні на незручному стільці або в незручному положенні, заснути, навіть вночі, дуже важко. Тому, якщо має бути тривалий час роботи, варто утриматися від використання зручних м’яких крісел, щоб не викликати сонливість.

Як не заснути за кермом – поради для водіїв

za_kermom

Можливо, автолюбителі вже змогли почерпнути для себе щось корисне з першого блоку наших рекомендацій. Але є ще дещо для водіїв. Перш, ніж відправитися в довгу дорогу на власному автомобілі, ознайомтеся з перевіреними методами, які допоможуть побороти сон за кермом.

  • 1. Відпочиньте перед тривалою поїздкою не менше 8-10 годин. Міцний сон в повній тиші і спокої забезпечить Вас бадьорістю і силами, які не замінить ні одне джерело кофеїну.
  • 2. Регулярно включайте кондиціонер, щоб підбадьоритися. Головне, не забувайте при цьому закривати вікна, щоб не застудитися.
  • 3. Присутність хорошого співрозмовника в салоні авто – один з кращих способів не заснути. За приємним спілкуванням не помітні тривалість і монотонність їзди, через які часто і тягне в сон.
  • 4. Після кожної години-двох їзди зупиняйте автомобіль і виконуйте вправи для очей, щоб зняти з них напругу. Спочатку активно поморгайте, а потім почніть переводити погляд з близького на дальній предмет і назад. Також можна зробити легку зарядку, або обійди машину декілька разів.
  • 5. Їжте соняшникове або гарбузове насіння. Заняття це, як відомо, затягує, а отже заснути у Вас навряд чи вийде. Єдиний мінус методу – необхідність прибирання салону по приїзду.

Що робити, якщо постійно хочеться спати

spati

Якщо сонливість є постійним супутником Вашого життя, незалежно від наявності або відсутності навантаження, варто звернути увагу на наступні рекомендації. Їх дотримання допоможе значно підвищити працездатність і зберегти бадьорість протягом всього дня.

  • Регулярний сон. Сну варто приділяти не менше 6-8 годин щодня. Нормальна кількість сну допомагає зберегти бадьорість на тривалий термін.
  • Вживання овочів і фруктів. Підтримка необхідного рівня вітамінів також істотно допомагає в підтримці необхідного стану і допомагає не заснути в найнесподіваніший момент.
  • Фізичне навантаження. Регулярне фізичне навантаження сприяє виробленню ендорфінів, що і стає причиною бадьорості.
  • Секс. Відмінне джерело ендорфінів і гарного настрою. Але тут важливо враховувати, що партнери повинні обидва отримувати задоволення від процесу, в іншому випадку бажаного ефекту не буде.
  • Свіже повітря. Постійні провітрювання дозволяють забезпечити нормальну кількість кисню в приміщенні. Це дає можливість здійснювати повноцінний його транспорт по клітинам і тканинам, зберігаючи бадьорість мозку.

Дотримуючись всіх запронованих поради, Ви візьмете під контроль своє здоров’я та сон, і зможете безпроблемно боротися з надокучливою сонливістю. Якщо ж регулярно спостерігаються проблеми із сном, засинанням та бадьорістю варто звернутися до лікаря.