Підготовка дерев та кущів до зими

robota_v_sadu

Хтось після закінчення літнього сезону і з настанням холодних днів припиняє всякі роботи на дачній ділянці. Але якщо Вам як і раніше хочеться на дачу, в жовтні і листопаді Ви можете зайнятися чимось корисним, а саме підготувати дерева, кущі і багаторічні квіти до зими, зробити обприскування від шкідників і правильно використовувати опале листя.

Які добрива вносити восени?

dobriva

Восени зазвичай рекомендують робити перекопування пристовбурних кіл під деревами і кущами для знищення зимуючих в ґрунті шкідників. Деякі садоводи цього не роблять, бо переконані, що кожне перекопування ґрунту губить його. Вони навпаки, радять завалювати бур’янами і компостом пристовбурні круги, особливо по периметру крони, де розташована зона всисних коренів.

Все опале листя не забирається, а навалюється в пристовбурні кола. Чому існує думка, що прийнято згрібати, та ще й спалювати листя? Тому що на опалому листі зимують збудники хвороб і деякі шкідники.

Навесні також не слід прибирати листя з-під посадок. Буквально через пару тижнів від його неохайного вигляду не залишиться і сліду. Його розтягнуть по ходам дощові черв’яки, з’їдять і вироблять гумус.

В кінці жовтня – на початку листопада можна вносити перепрілий гній і компост не тільки під кущі та дерева, а й під півонії та інші багаторічні квіти, але теж по периметру крони, а не в центр куща.

Під вишні і сливи слід додатково внести по третині відра попелу, але не зашкодить навіть половина відра. Ще краще замість попелу використовувати доломіт або крейду, але їх норму треба зменшити в 3 рази.

Якщо в кінці літа Ви не внесли необхідні для росту коренів фосфор і калій, то, як то кажуть, “вже пізно”. Зараз ці добрива вносити безглуздо.

Обприскування від шкідників восени

obpriskuvannya

Збудників хвороб і шкідників варто знищувати пізнім (в кінці жовтня – початку листопада) обприскуванням дерев, кущів і ґрунту під ними, розчином будь-якого мінерального добрива високої концентрації. Найпростіше для цього скористатися сечовиною (Карбомід), взявши 500-700 г добрива на 10 л води – це добриво легко розчиняється в холодній воді. Якщо у Вас немає мінеральних добрив, скористайтеся кухонною сіллю, але її потрібно 1 кг на 10 л води.

Починати потрібно з самих кінців гілок, оскільки саме там відклали свої яйця попелиці. Потім обприскати всі гілочки, їх розвилки, оскільки в розвилках і тріщинах кори хочуть зимувати багато шкідників. Ретельно також обприскати стовбури і стебла.

Обприскувати слід не тільки надземну частину, а й ґрунт під посадками. В опалому листі і в верхньому шарі ґрунту теж зібралися зимувати шкідники. При обприскуванні розчином такої високої концентрації Ви їх знищите.

Чому обприскування дерев слід проводити в кінці осені? Тому що рослини до цього часу повинні увійти в стан спокою, а хітинові покриви зимуючих шкідників, ще недостатньо зміцніли. Мінеральне добриво проникне всередину організму шкідника, порушиться його сольовий обмін, і шкідник загине, а от самій рослині під час спокою Ви шкоди не завдасте. Безумовно, влітку таке обприскування робити не можна, воно викличе хімічний опік.

Повторно обприскування концентрованим розчином мінерального добрива слід зробити ранньою весною, до початку сокоруху. Підвищені дози мінеральних добрив згубні не тільки для шкідників, але і для збудників грибкових хвороб. При обприскуванні (НЕ поливі) в ґрунті не накопичується підвищена доза мінеральних елементів.

Часто буває так, що з дерев довго не опадає листя. Це погано, тому що перший же сніг може поламати гілки – сніг зазвичай випадає мокрий, а отже, важкий. Щоб цього не сталося, ще в кінці жовтня треба змусити, щоб листя весь свій накопичений запас речовин, передали дереву. Для того, щоб викликати пожовтіння листя, а потім їх опадання, треба обприскати дерева по листю сечовиною (200-250 г – це приблизно 10 столових ложок – на 10 л води).

Після закінчення сокоруху можна провести захід по очищенню стовбурів і скелетних гілок дерев від лишайників. Для цього треба їх обприскати 7-10%-вим розчином залізного купоросу (приблизно 3 столових ложки без верху на 1 літр води). Буквально через 3-4 дні лишайники опадуть самі. Таке обприскування ні в якому разі не можна робити під час вегетації.

Читайте також: Як зробити бантики на ялинку

Чи треба вкривати на зиму багаторічні квіти і молоді дерева?

ukrittya

В кінці жовтня треба зрізати багаторічні айстри і хризантеми. Надземну частину інших багаторічних квітів треба зрізати і прибрати в компост, тільки якщо вона хвора, а ґрунт доведеться обприскати будь-яким препаратом, що містить мідь (3%-вий розчин – 1 столова ложка на 1 л води).

Але якщо листя здорове, то залиште багаторічні квіти стояти до самих морозів. Морозом поламає стебла, листя і вони прикриють кореневища самі, а крім того, затримають сніг, що випав, і тому Вам додатково не доведеться вкривати більшість рослин на зиму. А ось укриття над трояндами і клематисами все ж треба встановити.

У листопаді пора зробити захист дерев від морозу і весняних сонячних опіків. Можна побілити дерева водоемульсійною фарбою спеціально для побілки дерев. Але багато садоводів вважають, що краще за все – обв’язка, використовуючи для цього поліпропіленове волокно від мішків з-під цукру. Якщо є всередині плівковий вкладиш, то його слід вийняти, а мішки розпороти. До речі, молоді деревця НЕ білять, а тільки обв’язують. Обв’язку слід робити до самої землі.

Робити обв’язку стовбурів рубероїдом або іншим чорним матеріалом не рекомендується, так як в сонячну погоду вдень стовбури швидко нагріваються, а вночі відбувається охолодження – така різка зміна температур погано позначається на стані кори.

Ось такі поради по підготовці дерев та кущів до зими Ви отримали, тому саме час до роботи. Удачі!