Различни импрегнации и антисептици имат значителен недостатък – токсичност. И високата цена. Ето защо понякога е полезно да се помнят стари технологии, като изгаряне на дърва. Това е евтин и ефективен метод за защита на дървото и му придава декоративен и естетически вид.
Предимства на изпичането
Изгорялата дървесина има редица полезни свойства. На първо място, това е високо ниво на пожароустойчивост. Изгорелите дървесни влакна придобиват свойството да не поддържат горенето, тъй като губят целулоза, която е храна за огън. В допълнение, целулозата е стимулатор за развитието на бактерии и микроби. Следователно, когато отсъства, рискът от гниене и инфекция с гъбички е значително намален.
След изпичане дървото се превръща в невероятно прекрасен материал с благородно насищане на цветовете и ясно маркирана текстура. Благодарение на това може да се използва като оригинално средство за декорация, а също така има важното свойство на повишена износоустойчивост.
Избор на дърва за изгаряне
От естетическа гледна точка най-добре е да се третират с пламък материалите от щифтови скали. Бор, смърч, кедър имат изненадващо мека структура и ясно изтеглени годишни пръстени и това вече е ключът към отличен резултат.
Можете също така да третирате бреза с огън, който може перфектно да украси баня или сауна. След такава обработка брезата придобива пореста структура с нисък топлинен капацитет, т.е. обвивката от нея няма да се нагрява твърде много.
Някои хора вярват, че ценните камъни не трябва да се изгарят , но това не е абсолютна истина. При адекватна подготовка е препоръчително да се обработва с топлина дори дървесината от елша, клен и топола, която е известна с необичайната си удължена текстура.
Например, при производството на декоративни елементи или интериорни елементи, можете да изгорите дори суровини, които не са много необходими за строителството – с очи, възли и други дефекти. В резултат на това резултатът от изгарянето ще бъде отличен.
Подготовка за стрелба
Повърхността на дървото трябва да бъде плоска, суха и чиста. Най-високата влажност, която може да бъде разрешена, е 13-15%, при по-високи стойности качеството на работа ще бъде недостатъчно: след изгаряне могат да се образуват нежелани ивици и петна. Необходимо е предварително да се уверите, че няма следи от боя, смола, шпакловка, а ако има такива, те трябва да бъдат отстранени с шкурка.
Дървото, чийто цвят е потъмнял с течение на времето, също трябва да бъде шкурка, а след като е изсветлено, да се изправи.
Горя
За топлинна обработка можете да използвате лампа за лютня, газова горелка или строителен сешоар. Освен това трябва да имате метална твърда четка под ръка, която се използва за почистване на продукта от сажди. Когато довършителната площ е твърде голяма (като мебели), най-добре е да почистите с ъглошлайф.
След включване на устройството за изпичане, изчакайте , докато пламъкът се превърне от жълто в синьо. Жълтите пламъци, за съжаление, дават твърде много сажди, така че те не трябва да обработват дървен материал.
При изпичане горелката се извършва гладко и бавно, като се наблюдава как се поставя моделът. В същото време ръцете се движат както при боядисване на стени с четка: отляво надясно, започвайки от върха, а след това по-ниско и по-ниско. Стрелбата трябва да се извършва с горната част на пламъка – това е мястото, където температурата е най-висока. Препоръчва се дървесината да изгори с около четири милиметра.
По-добре е дъските, които ще се обработват, да са разположени вертикално, да се поставят на земята или изпражненията само когато е напълно неудобно да се борави с тях в изправено положение.
В края на работата материалът се навлажнява със спрей бутилка и след като дървото изсъхне, се почиства от сажди и сажди. За да се даде на повърхността необходимия контраст, тя се обработва с анилиново багрило.