Моделирането на солено тесто е много обширна тема, в която е полезно и интересно да се вникне. Това важи с особена сила за тези, които вече са се сблъсквали с подобен материал или им предстои да прекарат време със собственото си дете. Забавно е да се извайва от този материал, тъй като всяка рецепта за приготвяне на суровината ви позволява да направите нови и неочаквани открития, а многобройните възможности за работа с тестото ви позволяват да получите разнообразни фигури и занаяти.
Универсална рецепта за солено тесто
Електрическият миксер ще ви помогне да постигнете желаната консистенция на тестото. И да, ние го правим:
Пригответе две чаши брашно, към които можете да добавите 0,5 чаши нишесте, без да променяте общия обем. Наличието му ще гарантира гъвкава и еластична маса, която е много удобна за извайване на тънки елементи, като например цветни листенца;
Добавете една непълна чаша вода, същото количество сол и няколко лъжици PVA към брашното;
Вместо вода е допустимо да се използва паста от нишесте, направена от нишесте. Смесете всички съставки, докато сместа стане хомогенна и еластична. Ако е твърде рядко, добавете още брашно.
Пластичността на тестото може да се увеличи с една проста техника, а именно: направете желе от една супена лъжица картофи на прах и две чаши вода. Вместо вода се използва прозрачно вещество.
Вижте също: Продукти от солено тесто
Методи и тънкости за приготвяне на тесто на основата на сол
В продължение на много години практика, използвайки този материал за шевици, беше открит цял списък от неща, които са категорично неприемливи за соленото тесто. И така:
Не използвайте брашно с добавки, тъй като готовите фигури могат да се надигнат по време на процеса на сушене или дори да се напукат;
Соленото тесто за игра не трябва да се приготвя с йодирана сол. Зърната му не могат да се разтворят напълно, което прави цялата маса хетерогенна и пронизана от зърна. Същият съвет важи и за обикновената каменна сол, която трябва да се разтвори предварително във вода;
За основа определено е по-добре да се използва студена вода, която трябва да се налива на порции от 50 ml. След всяко добавяне на течност масата трябва да се размеси добре. Това е така, защото различните видове брашно се държат по различен начин по време на процеса на месене и поемат различни количества вода;
Съхранявайте пастата за формоване, приготвена за бъдеща употреба, в пластмасов контейнер или пластмасова торбичка. Ако се чувствате креативни, трябва да изваждате масата на малки парчета, в противен случай тя бързо се покрива със суха коричка, което се отразява негативно на качеството и естетиката на крайния продукт.
И сега, ако е необходимо, коригираме дефектите. Дори опитни пекари трябва да коригират някои грешки, които се появяват при работа със солено тесто. Нека разгледаме най-често срещаните и как да ги отстраним.
Ако фигурите изглеждат малко дебели, след първия етап на работа с тях отстранете излишния материал от вътрешната страна;
Дали масата е била твърде мека? В отделен съд смесете една супена лъжица брашно и сол, натиснете топка от готовия материал в сместа и я омесете. Правете това, докато масата придобие желаната плътност;
Можете да направите и изрежете солената фигура директно върху хартията за печене. Предварително намажете лист за печене с вода. Това се прави, за да се предотврати образуването на въздушни мехурчета на гърба на продукта;
Ако нещо падне от продукта, не се отчайвайте, то може да бъде поправено с обикновено PVA лепило, което не оставя следи от използването му.
Оцветяване на солено тесто
Каквато и рецепта да изберете за направата на основния материал, можете да оцветите основата за моделиране с акварелни бои, гваш или хранителни пигменти. Освен това оцветяването може да се извърши както по време на процеса на замесване на тестото, така и след като крайният продукт е готов.
Например истински шоколадов цвят може да се получи с помощта на обикновено какао. Позволени са и разнообразни експерименти с цветове от естествен произход: сажди, охра, сок от моркови и др. Ако искате да постигнете естествен нюанс, можете просто да изпечете тестената фигурка или играчка във фурната.
Когато оцветявате занаятчийски изделия, трябва да вземете предвид факта, че след изсъхване боята става малко по-тъмна от първоначалния си вариант. Можете да възстановите яркостта и наситеността му чрез лакиране. Лакът може да бъде художествен или акрилен, въпреки че е напълно допустимо да се използва строително покритие, предназначено за обработка на дърво, паркет и др.
Ако искате да постигнете интересни текстури и шарки, използвайте специални печати, въпреки че можете да използвате и обикновени клечки за зъби, релефни копчета, накрайници на сладкарски шприц и др.
Кога тестото може да се надигне или напука?
Това може да се случи по няколко причини. Първо, може да сте избрали грешното брашно. Например, необходимото ниво на здравина на тестото се осигурява от наличието на ръжено брашно в масата, дори ако то е само 1 чаша.
Лепило PVA или 50 г картофено нишесте също придават пластичност.
Второ, може да сте допуснали грешка при избора на режима на сушене. Ако пукнатините са се появили след боядисването, най-вероятно не сте изсушили продукта. Не е необходимо да бързате и да покривате продукта с бои и лакове.
Как да изсушим тестото правилно?
Ако разполагате с много време, по-добре е да сушите фигурите в естествени условия. Този процес обаче може да отнеме една седмица или повече, което зависи изцяло от нивото на влажност на околния въздух. Ето защо почти всички занаятчии, независимо от рецептата за солено тесто за ръчно формоване, изпичат творенията си във фурната, като следват прости правила.
Фурната трябва да бъде настроена на най-ниската температура. Най-добре е да се суши при отворена врата.
Не поставяйте изделието веднага в предварително загрятата фурна. Затоплянето трябва да е постепенно и без резки промени.
Най-добре е сушенето да се извършва на няколко етапа: едната страна се суши един час, а другата – един час. Майсторите си почиват, когато готовата фигура съхне във фурната за един час или един ден на стайна температура.
Периодът на пълно изсъхване зависи изцяло от дебелината на продукта и от рецептата, използвана за получаване на първоначалната маса. Например, ако е използвано масло или крем, процесът на сушене ще отнеме още повече време.
Ако искате да направите нещо от солено тесто и да не се сблъскате с проблема с напукването му, подсушете няколко пъти изделието. Например, може да се остави в отворена фурна за час и половина, след което уредът се изключва за 2-3 часа или дори за цяла нощ, след което цялата процедура се повтаря.
Ако следвате всички съвети за изработване на занаяти от солено тесто, със сигурност ще получите прекрасни домашни занаяти за всеки вкус и за всеки повод. Късмет!