Поради по виготовленню виробів з солоного тіста

virobi_z_tista1

Ліплення з солоного тіста – це дуже велика тема, в вивчення якої корисно і цікаво заглиблюватися. Особливо це стосується тих, хто вже мав справу з подібним матеріалом, або збирається цікаво провести час з власною дитиною. Ліпити з цього матеріалу весело, оскільки кожен рецепт приготування вихідної сировини дозволяє зробити нові і несподівані для себе відкриття, а численні варіанти роботи з тістом дозволяють отримувати різноманітні фігурки і вироби.

Універсальний рецепт солоного тіста

recept_tista

Досягти бажаної консистенції тіста допоможе електричний міксер. І так, готуємо:

Приготуйте дві склянки борошна, в яке, не змінюючи загального обсягу, можна додати 0,5 склянки крохмалю. Його присутність стане запорукою отримання гнучкої і податливої маси, з якої дуже зручно ліпити тонкі елементи на кшталт квіткових пелюсток;

У борошно додається один неповний стакан води, така ж кількість солі і пара ложок ПВА;

Замість води допустимо використовувати клейстер, зварений з крохмалю. Всі інгредієнти перемішуються, поки суміш не стане однорідною і еластичною. Якщо вона вийшла рідкуватою, сміливо додавайте потрібну кількість борошна.

Пластичність тіста можна збільшити одним нехитрим прийомом, а саме: зварити кисіль з однієї столової ложки картопляного порошку і двох склянок води. Прозора субстанція використовується замість води.

Дивіться також: Вироби з солоного тіста

Способи і тонкощі виготовлення тіста на основі солі

virobi_z_sol_tista

Шляхом багаторічної практики використання подібного матеріалу для рукоділля, був виявлений цілий перелік речей, які категорично неприйнятні до солоного тіста. Отже:

Неприпустимо використання борошна з добавками, оскільки готові фігурки можуть піднятися в процесі висихання або і зовсім потріскатися;

Солоне тісто для ліплення не можна робити з використанням йодованої солі. Її крупиці нездатні повністю розчинитися, роблячи всю масу неоднорідною і пронизаною крупинками. Цю ж пораду застосуємо і по відношенню до звичайної кам’яної солі, яку попередньо і в обов’язковому порядку розчиняють у воді;

Для основи однозначно краще використовувати холодну воду, яку слід вливати порціями по 50 мл. Після кожного чергового додавання рідини, масу потрібно ретельно вимішувати. Робиться це тому, що різні сорти борошна по-різному поводяться в процесі замішування, вбираючи не однакову кількість води;

Масу для ліплення, приготовлену про запас, слід зберігати в контейнері з пластика або поліетиленовому пакеті. У разі виникнення творчих поривів, маса дістається невеликими шматочками, інакше вона швидко покривається сухою скоринкою, що негативно позначається на якості і естетичності готового виробу.

virobi_z_sol_tista2

А тепер, якщо потрібно, виправляємо дефекти. Навіть досвідчені майстри відчувають необхідність коригувати деякі похибки, що виникають при роботі з солоним тістом. Розглянемо найбільш поширені з них і способи їх усунення.

Якщо фігурки здаються Вам товстуватими, то після першої стадії роботи з ними вийміть надлишок матеріалу з їх внутрішньої сторони;

Маса вийшла дуже м’якою? В окремій ємності змішайте по столовій ложці борошна і солі, до отриманої суміші притисніть кульку готового матеріалу і зімніть його. Робіть так до отримання маси потрібної щільності;

Зліпити і вирізати солону фігурку можна безпосередньо на деку. Деко варто попередньо змастити водою. Робиться це задля запобігання появи повітряних бульбашок на зворотному боці виробу;

Якщо у вироба щось відпало, не впадайте у відчай, все виправляється за допомогою звичайного клею ПВА, який не залишає слідів свого застосування.

Фарбування солоного тіста

farbuvannya_tista

Який би рецепт виготовлення основного матеріалу не був обраний, основу для ліплення можна підфарбовувати акварельними фарбами, гуашшю або харчовими пігментами. Причому фарбування можна проводити як в процесі замісу тіста, так і після того, як кінцевий виріб буде готовий.

Так, наприклад, справжній шоколадний колір можна отримати шляхом використання звичайного какао. Також допускаються найрізноманітніші експерименти з кольорами натурального походження: сажею, охрою, соком моркви та інше. Якщо потрібно домогтися природного відтінку, то фігурку або іграшку з тіста варто просто запекти в духовці.

farbuvannya2

Підфарбовувавши саморобку, потрібно враховувати той факт, що після висихання фарба стає трохи тьмянішою свого первинного варіанту. Повернути їй яскравість і насиченість можна шляхом лакування. Лак може бути художнім або акриловим, хоча цілком допустимо використання будівельного покриття, призначеного для обробки дерева, паркету та ін.

Якщо хочете домогтися цікавих фактур і візерунків, користуйтеся спеціальними штампики, хоча можна користуватися і звичайними зубочистками, рельєфними гудзиками, насадками для кондитерського шприца та ін.

В яких випадках тісто може піднятися або тріснути?

virobi_z_sol_tista3

Це може відбутися з кількох причин. По-перше, може бути неправильно обране борошно. Так, потрібний рівень міцності тіста забезпечує присутність в масі саме житнього борошна, нехай навіть в кількості 1-ї склянки.

Клей ПВА або 50 г картопляного крохмалю теж дають пластичність.

По-друге, Ви могли помилитися з режимом сушіння. Якщо ж тріщини з’явилися після фарбування, то, швидше за все, Ви не досушити виріб. Не потрібно поспішати і покривати виріб фарбами та лаками.

Як правильно сушити тісто?

virobi_z_sol_tista4

Якщо Ви маєте в своєму розпорядженні багато часу, то сушити фігурки краще в природніх умовах. Але цей процес може зайняти тиждень і більше, що повністю залежить від рівня вологості в навколишньому повітрі. Тому майже всі умільці, незалежно від того який рецепт солоного тіста для ручного ліплення вони використовували, запікають свої творіння в духовці, дотримуючись при цьому нескладних правил.

Духову шафу потрібно виставити на мінімальну температуру. Дуже добре, якщо сушка буде проводитися при прочинених дверцятах.

Саморобку не можна відразу поміщати в розігріту духовку. Нагрівання повинно відбуватися поступово і без перепадів.

Сушку краще здійснювати в кілька прийомів: годину сохне одна сторона, а годину – інша. Майстри роблять своєрідні перерви, коли готова фігурка годину сохне в духовці або добу – при кімнатних умовах.

Період повноцінного висихання повністю залежить від товщини виробу і рецепта, за яким робилася вихідна маса. Так, наприклад, якщо було використано масло або крем, процес сушіння буде ще більш тривалим.

Якщо Вам хочеться щось зліпити з солоного тіста і не боротися з проблемою його розтріскування, сушіть заготовку в кілька разів. Так, наприклад, вона може перебувати у відкритій духовій шафі протягом години-півтори, потім прилад відключають на 2-3 години або й зовсім на ніч, після чого вся процедура повторюється.

virobi_z_sol_tista5

Ну що ж, якщо будете дотримуватися всіх порад по виготовленню виробів з солоного тіста, то у Вас обов’язково вийдуть прекрасні саморобки на будь-який смак та на будь-який випадок. Удачі!