Ограничения за използване на гъвкави камъни
Гъвкавите камъни са наистина универсален материал. Може да се използва както на закрито, така и на открито. Устойчивостта на замръзване (-45 ° C) позволява използването на такава облицовка за фасадите на сградите, може би дори на антарктическата станция. Вернадски.
Благодарение на способността си да издържа на високи (до +650°C) температури, каменните тапети са подходящи и за декориране на печки и камини.
Тъй като гъвкавите камъни не се страхуват от вода, не губят свойствата и външния си вид при редовно излагане на влага, те често се използват за украса на мокри помещения: сауни, бани, кухни, бани и басейни.
Интересно свойство на материала е неговото предаване на светлина. Ако го поставите върху лампа или направите светлинен панел, ще бъде създаден доста ефектен спектакъл и стаята ще бъде изпълнена с мека дифузна светлина.
Характеристики на монтажа на гъвкави камъни
Преди монтажа първото нещо, което трябва да направите, е да подготвите повърхността – внимателно да изравните и замазката.
След това се грундира със специално съединение за дълбоко проникване, което значително увеличава адхезията. Изчакайте, докато покритието изсъхне напълно.
След това платната са залепени за основата. Лепилото се нанася върху субстрата, а не върху листа от гъвкави камъни! Лепилото се разпределя на тънък слой върху основата. За да направите това, използвайте шпатула със зъби с височина 2 мм. Оптималната консумация на лепило е 0,5 кг на кв.м. метър.
Тъй като лепилото не се поставя незабавно, има време да се отстранят въздушните мехурчета от под повърхността с гумена ролка. Листовете са залепени от край до край, внимателно изглаждат ръбовете, припокриването се залепва по-рядко, но в този случай излишният материал се отстранява с нож.
За декориране на ъгли, колони, сложни извити елементи се препоръчва да се затоплят ръбовете на каменните листове със строителен сешоар. В края на работата повърхността се обработва с завършващо импрегниране, което допълнително предпазва и укрепва основата.
Когато купувате, трябва да се уверите, че дебелината на листовете е еднаква от всички страни. Разликите в дебелината са много ясно видими в ставите.
Ако има пропуски или твърде очевидни фуги по време на монтажа, те могат да бъдат елиминирани на етапа на завършване. Повърхността на камъка е покрита с импрегниране и се нанася върху парчетата материал, които остават след работа. Тези разфасовки се използват за запълване на шевове или сълзи, докато се слеят с повърхността и станат невидими. След като течността изсъхне, можете да изчеткате останалите песъчинки.
Технологията на монтаж на фасадите е същата. Трябва само да се има предвид, че температурата не трябва да бъде по-ниска от 12 ° C и е по-добре да нанесете горния слой не в един, а в два слоя.