За да предотвратите изтичането на прозореца

водавик0

По никакъв начин философският постулат „Правилата се създават, за да ги нарушават“ не може да се използва в строителството. Всичко тук трябва да бъде внимателно и точно, както е написано в книгата. Дори малки недостатъци в дизайна на декорацията на прозореца могат да се превърнат в източник на големи проблеми за жилищата.

Всеки знае, че вездесъщата вода определено ще намери дупка, която да тече точно под носа ви и да покаже – „ето ме – вода!“

Например, като оборудвате покривен прозорец и вярвате, че тук всичко е просто, можете да осигурите постоянен поток от вода в стаята в дъждовни дни. За да разберете какъв е въпросът, можете напълно да разгънете структурата (1). Тук вероятно ще се окаже, че водата ще бъде на облицовъчните плоскости, и на изолацията, и на щранга и напречните греди на носещите конструкции (1).

водавик1

1. За да може влагата да свърши мръсната си работа, са достатъчни само няколко недостатъка в оборудването на прозореца: 1 – крило на прозореца, 2 – разкъсване, 3 – леярска лента, 4 – престилка, 5 – кутия, тяга, 7 – перваза на прозореца, 8 – прибиращ се плот, следи от влага по вътрешните и носещи елементи на конструкцията.

водавик2

2. През незапечатаната връзка между обшивката и рамката на прозореца водата навлиза в средата на ограждащата конструкция без смущения.

И три дефекта стават ясни, които често се случват, когато строителството се извършва от работници неопитни в „дъждовни“ дела.

Първият е, че жлебовете не се правят върху сълзите на прозорците (домашни) крила, които ефективно откъсват капки вода от долната повърхност на рамката на прозореца.

Вторият дефект е, че лентата за леене, която е закована под прозореца, не докосва плътно кутията, а пролуката, която се появява, е лошо запечатана (2).

Третата е, че тягата, която образува една четвърт от рамката на прозореца, е просто закована, без да запечатва ставата. Достатъчно е да погледнете 3а, за да стане ясно по какви начини водата се влива в ограждащата структура в стаята.

водавик3

3. А – неправилно: 1 – крило на прозореца, 2 – слъзна лента, 3 – леярска лента, 4 – външна облицовка, 5 – щранг, 11 – следи от вода по вътрешните повърхности. B – правилно: 8 – сълзотворен жлеб, 9 – EBB, 10 – уплътнител.

Първият начин е да се стича по крилото на разкъсването и по-нататък (капилярна) по долния му ръб, водата преминава в пролуката между кутията и накланящата се лента вътре в ограждащата структура. Водата постави втората пътека директно в стаята – по долните ръбове на сълзата и крилото, а след това в незапечатаната връзка между кутията и подсилващата четвърт-дъска. Оттук капките се стичат надолу към перваза на прозореца и накрая към пода. Освен това, колкото повече се намокрят фрагментите от структурата, толкова по-активно водата преминава в ограждащата структура, тъй като капилярният ефект се увеличава.

Всички тези причини са много лесни за коригиране (3б).

Първо, жлебовете се изрязват върху сълзите, след което долните ръбове на крилата са добре боядисани.

На второ място, лентата за леене се заменя с калаена престилка, а съединението на кошницата и горната обшивка е внимателно запечатано.

Тягата на кутията на прозореца също ще трябва да бъде отстранена, за да се постави на място, но вече не на пирони, а на винтове и дори с уплътнител.