Ефективна канализация

ЕК0

Има няколко начина за изхвърляне на битовите отпадъчни води, включително скъпи и евтини. Всеки може да избере всеки

ЕК1

Напоследък стана опасно да се пие вода дори от кладенец, да не говорим за малки реки и потоци. Основните източници на замърсяване са промишлени и селскостопански предприятия и градове, които продължават да растат. И всеки се опитва да се бори с него с всички сили.

Но когато става въпрос за собствения им сюжет, хората стават по-малко взискателни. Малко хора рискуват да източат отпадъчните води в резервоари, най-вече всичко се оттича в почвата на обекта. Някои хора изхвърлят напълно непречистени водни отпадъци там.

Прости опции

За тези, които намират това за неприемливо, трябва да потърсите други начини: или да използвате запечатан дренажен резервоар и периодично да изпомпвате цялото съдържание от него, или да организирате местно пречистване на отпадъчни води (VOC), след което те могат да бъдат източени в почвата. Погребан метален или пластмасов резервоар се използва като запечатан резервоар за източване или е направен от бетон. Използването на такива резервоари не е евтино, тъй като изисква постоянни разходи за канализация. Тази опция е от полза само за летните жители, които посещават сайта на тълпи.

ЕК2

При инсталирането на система за пречистване на отпадъчни води трябва да се има предвид, че тя трябва да се намира на разстояние 3-5 м от сградата, така че през зимата отпадъчните води, идващи от къщата, да не замръзват по пътя към ЛОС.

Местни пречиствателни станции за отпадъчни води

За организиране на пречистването на отпадъчните води на място се използват местни пречиствателни съоръжения (ЛОС). Те също не са евтини и повечето от тях извършват само предварително пречистване на отпадъчните води и изискват устройства за последващо третиране, от които водата вече трябва да тече към почвата.

ЕК3

Отводняване на пречистена вода чрез гравитация в съществуващата дренажна мрежа

Промишлено произведените ЛОС с висока степен на пречистване трябва да бъдат свързани към електрическата мрежа, защото в тях работят компресори и помпи. Някои от системите трябва периодично да се инокулират с бактерии, които разлагат органичната материя на отпадъчните води.

ЕК4

Заустване на отпадъчни води в междинен кладенец, в който е инсталирана дренажна помпа

Септични ями

Самостоятелно изградената септична яма ще бъде по-евтина. Според регулаторните документи минималният обем на септична яма трябва да бъде най-малко три пъти дневния приток. Според същите стандарти средната ставка за селска къща е 200 литра отпадъчни води на човек на ден. Това означава, че за тричленно семейство е достатъчно да се изгради септична яма с обем 1,8 м3. Но за по-дълбоко почистване е по-добре да направите септичната яма по-голяма – до десет дневни скорости на приток. Това значително ще разшири качеството на филтъра добре.

Оптималният материал за септична яма е сгъваем или монолитен бетон. Пластмасовите резервоари могат да бъдат изтласкани от почвата, ако водната маса се издигне или смачка от почвата. Ако не е възможно да се използват готови бетонни пръстени, от които се правят кладенци, бетонните стени на септичната яма могат да бъдат отлети в кофраж. Оптималната дебелина на стената на септичния резервоар за 8 м3 е 20 см. Стените също могат да бъдат положени от добре изпечени тухли и след това измазани. Водата от септичната яма не трябва да попада в почвата, а подземните води не трябва да се просмукват в структурата. Ето защо, бетонни или измазани стени трябва да бъдат допълнително покрити с хидроизолация.

За да направите това, към бетона се добавят водоотблъскващи агенти, а готовите септични ями са внимателно покрити отвътре с битумна мастика. Това е още по-важно, ако септичната яма се намира под нивото на подпочвените води. Ако подземните води са твърде близо до повърхността на земята, е необходимо да се изгради допълнителен запечатан кладенец.

Още интересна информация по темата можете да прочетете тук:

https://superdim.info/sistemi/domashnya-stanciya-los.html

https://superdim.info/oblashtuvannya/sugnii-tualet.html