Ефективна каналізація

ek0

Існує декілька способів утилізувати побутові стоки, серед них і дорогі, і дешеві. Кожен може обрати собі будь-який

ek1

Останнім часом пити воду навіть з криниці стає небезпечно, вже не кажучи про малі річки та потоки. Головними джерелами забруднень є промислові та сільськогосподарські підприємства та міста, що продовжують розростатися. І всі намагаються боротися з цим усіма силами.

Але, коли мова заходить про власну ділянку люди стають менш вимогливими. Мало хто ризикує зливати стоки у водоймища, переважно все зливається у ґрунт на ділянці. Дехто зливає туди і зовсім нечищені відходи води.

Прості варіанти

Для тих, кому таке неприпустимо, слід шукати інші способи: або використовувати герметичний зливний резервуар та періодично відкачувати з нього весь вміст, або організовувати локальне очищення стоків (ЛОС), після чого їх можна зливати у ґрунт. У якості герметичного зливного резервуару використовують закопану металеву або пластикову цистерну, або роблять її з бетону. Використання таких місткостей обходиться недешево, оскільки потребує постійних витрат на асенізацію. Такий варіант вигідний лише для дачників, які бувають на ділянці наїздами.

ek2

При встановленні системи очищення стічних вод слід враховувати, що вона має знаходитися на відстані 3-5 м від будівлі, щоб взимку стоки, що поступають з дому не замерзали по дорозі до ЛОС.

Локальні очисні споруди

Для організації очищення стоків на місці використовують локальні очисні споруди (ЛОС). Вони також не є дешевими, та й більшість з них здійснює лише попереднє очищення стоків та потребує пристроїв доочищення, з яких вже вода має поступати до ґрунту.

ek3

Відведення очищеної води самопливом в існуючу дренажну мережу

ЛОС промислового виробництва з високим ступенем очищення треба підключати до електромережі, тому, що в них працюють компресори та помпи. Деякі з систем слід періодично засівати бактеріями, які розкладають органіку стоків.

ek4

Відведення стоків в проміжну криницю, в якій встановлена дренажна помпа

Септики

Дешевше буде самостійно збудований септик. Відповідно до нормативних документів мінімальний об’єм септика має бути не менше трикратного добового припливу. Згідно з тими ж нормативами, усередненою нормою для заміського будинку є 200 л стічних вод на людину в день. Тобто, для родини з трьох осіб досить збудувати септик об’ємом 1,8 м3. Але для більш глибокого очищення краще зробити септик більшим – до десяти добових норм припливу. Це помітно продовжить якісну роботу фільтрувальної криниці.

Оптимальним матеріалом для септика є складаний або монолітний бетон. Пластикові резервуари можуть бути вичавлені з ґрунту, якщо підніметься рівень ґрунтових вод або розчавлені ґрунтом. Якщо немає можливості використовувати готові бетонні кільця, з яких роблять криниці, бетонні стінки септика можна відлити в опалубці. Оптимальна товщина стінок септика на 8 м3 – 20 см. Стінки можна викласти і з добре обпаленої цегли, а після того – тинькувати. Вода з септика не повинна попадати у ґрунт, а ґрунтові води не мають просочуватися всередину споруди. Тому бетонні або тиньковані стіни слід додатково вкрити гідроізоляцією.

Для цього в бетон додають гідрофобізатори, а готові септики ретельно обмазують зсередини бітумною мастикою. Це тим важливіше, якщо септик розташований нижче рівня ґрунтових вод. Якщо ґрунтові води розташовані надто близько до поверхні землі, треба споруджувати додаткову герметичну криницю.

Більше цікавої інформації за темою можна почитати тут:

https://superdim.info/sistemi/domashnya-stanciya-los.html

https://superdim.info/oblashtuvannya/sugnii-tualet.html