Як прасувати різні види тканин

prasuemo_tkanini

Незважаючи на те, що з сучасною та «розумною» технікою вести господарство значно легше, навіть досвідчені й обережні господині, задумавшись на кілька секунд під час прасування, можуть зробити помилку – і сукня або штани в результаті відправляються в сміттєвий кошик.

Справа в тому, що ми не завжди звертаємо увагу на етикетку, яка пришита до виробу, а покладаємося на тактильні відчуття, тобто нам здається, що перед нами чиста бавовна, а насправді в матеріалі є ще й домішка синтетики. Праска, температура якої вища, ніж належить, нещадно губить таку тканину.

Тож, ми сьогодні розповімо Вам, як правильно прасувати різні види тканин, щоб одяг служив довго і добре виглядав. До речі, за допомогою праски можна візуально усунути деякі дефекти, наприклад, заломи, кошлатість. Не забудьте, що перед прасуванням потрібно правильно висушити тканину.

Бавовна і льон

Постільна білизна, рушники, скатертини, одяг та інші вироби з бавовни або льону слід знімати і прасувати в злегка вологому стані. Якщо білизна пересохла, то можна перед прасуванням побризкати на неї з пульверизатора або прямо з праски, якщо в ній є така функція, або прасувати на вологій поверхні.

Не забудьте попередньо потягнути за кінці підковдри, наволочки, простирадла і рушники, щоб повернути їм первісну прямокутну форму.

Випрасувану постільну білизну потрібно кожен раз по-різному складати, інакше в місцях згину швидко з’являться потертості і дірки.

Лляні речі прасують гарячою праскою (температура – не вище 230 С) з лицьового боку, але при цьому потрібно стежити, щоб не підпалити виріб. Бавовну прасують при температурі до 200 С.

Вовна

Вовняні речі вимагають більшого зволоження, ніж бавовняні. Шерсть має істотний недолік – вона сідає і втрачає форму, тому прасують її тільки з вивороту через вологу тканину. Праска не повинна ковзати по виробу, її просто переносять з місця на місце, щоб уникнути деформації тканини.

Вовняні речі дуже примхливі, тому деякі з них піддають більш делікатному способу обробки – відпарювання.

Температура праски повинна бути не вище 180 С.

Синтетика

Намагайтеся прасувати синтетичні тканини якомога рідше. Температура праски повинна бути не вище 115 С. Повністю тканину не зволожують – лише деякі місця за допомогою вологої ганчірочки. Прасувати синтетику можна тільки через тканину.

prasuvati_tkanini

Шовк

Шовкові речі потрібно прасувати у вологому стані, попередньо можна загорнути їх в мокру і віджату тканину хвилин на 20-30. Збризкувати шовк з пульверизатора небажано, інакше можуть залишитися плями, причому вони можуть «проявитися» не відразу.

Краще прасувати шовк з вивороту через тонку тканину праскою, нагрітою не вище 160 С.


Вироби зі штучного шовку рекомендують сушити, загорнувши в сухий рушник, а прасувати з вивороту помірно нагрітою праскою.

Оксамит і плюш

Оксамитові тканини прасують через ганчірку з виворітного боку, попередньо зволоживши і трохи розтягнувши їх. Розправити складки можна на виробах з оксамиту і плюшу без допомоги праски, просто потримавши їх над каструлею з киплячою водою.

Вельвет

Вельвет найкраще прасувати у висячому положенні, для цього робочу поверхню праски ставлять горизонтально вгору і проводять по ній вологою тканиною. Так ворсинки краще піднімаються, а складки розправляються. Якщо Вам не подобається такий спосіб, просто пропрасуйте тканину з вивороту і у вологому стані.

Що і коли не потрібно прасувати

ne_prasuvati

Як правило, не прасують нейлонові тканини, їх просто добре розправляють або вішають на вішаки під час сушіння. Не варто також прасувати махрові рушники і халати, так як вважається, що від цього вони втрачають м’якість і погано вбирають вологу.

Якщо на речі є будь-які плями, їх необхідно попередньо вивести. Якщо попрасувати річ з плямою, то позбутися від неї вже буде майже неможливо.

Як прасувати річ, яку не можна прасувати

Коли на етикетці написано, що тканину прасувати не можна, краще слідувати цим вказівкам. Але якщо все-таки виникла крайня необхідність попрасувати делікатну тканину, спробуйте наступне.

Накрийте чистою тканиною м’яку подушку, потім покладіть Вашу річ виворотом вгору, поверх – вологу ганчірку. Прасуйте річ на низькій температурі, злегка торкаючись тканини праскою, потім розправте річ і дайте їй висохнути.

Крім цього можна спробувати відпарити річ за допомогою праски, підвісивши її вертикально.

Як позбутися від слідів, якщо Ви підпалили тканину

praska_plyami

Якщо Ви ненароком підпалили тканину, спробуйте один з перелічених способів:

  • 1 ч. ложку перекису водню розчиніть в 100 мл води, додайте 10 крапель нашатирного спирту. Протріть тканину в потрібному місці цим розчином;
  • змочіть пляму розчином борної кислоти, а потім виперіть в холодній воді;
  • протріть пляму половинкою розрізаної цибулини, а потім виперіть за допомогою звичного миючого засобу;
  • замочіть річ в воді з кислим молоком, потім виперіть;
  • змочіть пляму лимонним соком, а потім посипте цукровою пудрою і залиште на 5-7 хвилин, прополощіть у прохолодній воді.

Ось такі прості, але необхідні поради, як правильно прасувати різні види тканин Ви отримали. Нехай Ваші речі завжди виглядають як нові!