Ми всі прагнемо комфортної атмосфери, особливо це стосується температури та рівня вологості у приміщенні, де ми найчастіше перебуваємо. Неправильний рівень вологості може негативно вплинути на наше здоров’я. Основні симптоми, які свідчать про недостатню вологість у приміщенні, містять: сухість у роті, сухість шкіри, роздратовані очі, закладений ніс та електризованість.
Безумовно, що занадто високий рівень вологості є теж шкідливим для нашого загального самопочуття. Середовище, яке має високий рівень вологості (понад 60%) поширює ріст небезпечних вірусів, які тобто підвищують шанси захворіти. Рекомендуємо прочитати нашу статтю, щоб зрозуміти як правильно підтримувати потрібний, а головне комфортний рівень вологості у якому ви найчастіше перебуваєте.
Вимірюємо вологість у приміщені
Коли температура і відносна вологість високі, повітря здається густим, вологим і каламутним. Оскільки тепле повітря може утримувати більше вологи, відносна вологість є важливою для якості повітря в приміщенні.
Вологість (відносна вологість) є загальним показником для вимірювання кількості водяної пари в повітрі (вимірюється за шкалою від 1-100%). Коли повітря насичене, наприклад, у спекотний дощовий день, вологість буде близькою до 100%. Вологість знижується, коли повітря в навколишньому середовищі стає сухішим.
Найефективнішим способом вимірювання рівня вологості є гігрометр (прилад, який функціонує як термометр та монітор вологості). Також є ще один пристрій — гігростат, який теж відстежує та контролює вологість. Найчастіше вони є частиною зволожувачів або витяжних вентиляторів. Єдина відмінність між цими двома приладами полягає в тому, що замість того, щоб вимірювати температуру та вносити зміни, гігростати вимірюють відносну вологість повітря та реагують увімкненням або вимкненням вашого зволожувача.
Вплив вологості у приміщенні на здоров’я
Рекомендовано підтримувати вологість у приміщенні на рівні 40-60%. Ось як вологість може вплинути на ваш комфорт і самопочуття:
1. Температура
Влітку висока вологість викликає відчуття неприємної липкості, а взимку низька вологість сушить шкіру та слизові. Спробуйте використовувати зволожувачі, щоб зменшити дискомфорт.
2. Якість сну
Низька вологість подразнює дихальні шляхи, що може викликати кашель під час сну і знижує його якісь.
3. Передача вірусів
Вологість 40-60% знижує поширення вірусів. Сухе повітря змушує краплі з вірусами швидше випаровуватися, утворюючи дрібніші частинки, які можуть довше залишатися в повітрі.
4. Поширення цвілі, грибків і бактерій
Висока вологість сприяє росту цвілі, грибків і бактерій, що може викликати алергії та проблеми з диханням. Підтримуйте вологість нижче 60%, щоб запобігти появі плісняви.
5. Конденсат
Конденсат утворюється від водяної пари під час купання або при неправильному використанні зволожувачів. Це також може сприяти появі плісняви тощо.