Вирощуємо лимонне дерево

limon_osnovna

Багато господинь розводять на домашніх підвіконнях декоративні рослини і кімнатні квіти. Однак такі рослини можуть бути не тільки красивими, але і корисними – наприклад, плодоносним, як лимон. Можливо раніше Ви пробували щось посадити, але у Вас не вийшло? Щоб виростити у себе вдома лимони, необхідно знати деякі хитрощі і тоді через кілька років Ви будете насолоджуватися ароматним чаєм з власними лимонами.

Що за рослина – лимонне дерево?

limonne_derevo2

Лимон вважається вічнозеленим кущем та відноситься до сімейства «рутові». Листя і гілочки лимона в величезній кількості мають клітини з порами, які виділяють фітонциди і ефірні масла – від цього будинок наповнюється чудовим ароматом і зміцнюється здоров’я.

Лимон виглядає цікаво – це дерево невеликих розмірів, хоча все залежить від сорту – є дерева і по три метри. У лимона м’ясисте глянцеве темно-зелене листя, а на стовбурі є невеликі колючки. Лимон красиво цвіте – це червоно-рожеві зовні і білі зсередини квіти. Раніше лимони були екзотикою, а сьогодні вони вже досить часто зустрічаються навіть в наших квартирах з далеко не тропічним кліматом.

Саджанець або кісточка – що обрати?

limonne_derevo1

Простіше вирощувати лимон з саджанця (пророщене маленьке деревце), хоча цілком можливо виростити його і з лимонного насіння – кісточки. Багато хто думає, що з кісточки вийде поганий лимон, і плодів на ньому не буде, хоча це невірно. Приблизно за п’ять років цілком можна виростити плодоносний кущ, таким чином розводять лимони в Італії, Іспанії та Південній Азії. У нас вирощувати лимони складніше через клімат, але в себе вдома клімат завжди можна створити під вимоги рослин.

Якщо Ви маєте намір купувати лимонний саджанець в спеціалізованих магазинах або ботанічному саду, тоді у Вас запитають, який з сортів Ви б хотіли. І Вам необхідно знати, що вдома можна вирощувати тільки п’ять основних сортів – це «Дженоа», «Майкопський», «Мейєра», «Еврика» та «Новогрузинський» лимони.

Якщо хочете виростити лимон з саджанця, то цей спосіб простіший, і з нього рекомендується почати недосвідченим ботанікам. При покупці просіть однорічний пагін, щоб на ньому було мінімум три-чотири листочки. Купувати і садити лимон необхідно в кінці лютого або в березні – це найбільш природні для лимона умови вегетації в природі. В інший час саджанець просто не захоче приживатися.

Важлива й особлива земля – це повинен бути пухкий ґрунт і суміш перегною, дерну і листової землі, взяти їх потрібно в рівних частинах, до цієї земляної суміші необхідно додати пісок з великих частинок в співвідношенні 1:1.

Лимони ростуть тільки в глиняних горщиках дуже широкого діаметра і глибини. За кілька годин до пересадки лимона в землю горщик вимочіть у воді.


На дно горщика в місці отвору покладіть глиняний черепок, щоб він опуклістю дивився вгору і закривав отвір. На нього кладуть шар зі склотканини, шар дренажу з піску, дрібні камінчики або керамзит (їх може відмінно замінити деревне вугілля). Поверх цього всього укладають шар сухого гною (не більше 1 см) і висаджують саджанець в ґрунт. Слідкуйте, щоб прикоренева шийка саджанця була за рівнем краю горщика або нижче нього.

Пагін поливаємо теплою відстояною водою і закриваємо банкою (700-грамовою або літровою), це буде захистом для саджанця від втрати вологи. Банку можна прибрати, тільки коли саджанець приживеться.

Якщо Ви хочете виростити лимон з кісточки, щоб він ще й приносив плоди, необхідно знати тонкощі його культивування. Виберіть з плоду найбільші і неушкоджені насіннини, розкладіть їх в невеликі ємності з проробленими 3-4 дренажними дірочками.

Для кращого ефекту обробіть насіння природним стимулятором для пророщення – це зазвичай розчин гумат натрію (його можна знайти в квіткових магазинах). У розведеному розчині насіння повинно пролежати добу. Це дасть хороший поштовх для розвитку кореневої системи деревця в подальшому, а розсаді – силу для зростання.

З 10-15 насіннин виберіть найкращі і посадіть їх в землю – це повинен бути пухкий ґрунт і суміш перегною, дерну і листової землі, взяти їх потрібно в рівних частинах, до цієї земляної суміші необхідно додати пісок з великих частинок в співвідношенні 1: 1. Глибина посадки – не більше 2 см. Чекайте проростання пагонів від трьох до п’яти місяців, потім відберіть найкращі. А з пагонами потрібно робити все так, як було описано вище.

Тонкощі догляду

limonne_derevo3

Деревце в домашніх умовах вимагає особливої турботи та уваги – щоб дочекатися цвітіння і плодів, необхідно дотримуватися кількох правил вирощування лимона вдома. Отже:

  • Лимону необхідно організувати додаткові порції ультрафіолету, тому придбайте для нього спеціальну фіто-лампу – це буде корисно всім квітам.
  • У приміщенні з лимоном необхідна постійна наявність зволожувача: він – житель тропіків і любить вологість.
  • Для лимона важливі часті пересадки – не рідше однієї, а краще – два рази на рік – це зазвичай червень і лютий, ґрунт повинен бути такий же, як для первинної посадки.
  • Для лимона в домашніх умовах важливе своєчасне підживлення – це робиться в період з лютого по початок вересня. Лимон зростає хвилями, і на час активного росту також необхідно його підживлювати. Це зазвичай готовий мінеральний комплекс із спеціалізованих магазинів, причому обирайте добрива в рідкому стані.
  • Якщо в перший рік зростання лимон почав цвісти – необхідно безжально обірвати всі його бутони: якщо не зробите цього, лимон, зростаючий не в своїх природних умовах, витратить всі життєві сили на квітки і потім зачахне. Можна давати лимону повністю зацвісти, коли у нього буде не менше 15 листочків на одну квітку.

Звичайно, це далеко не всі тонкощі в догляді за лимоном. Але всі деталі Вам краще обговорити з фахівцем-ботаніком при покупці саджанця або на спеціалізованих форумах по вирощуванню лимонів.