Дачний сезон вже давно підійшов до кінця, але у завзятих господинь, напевно, залишилося насіння – покупне з довгим терміном зберігання і вирощене, та зібране на власній ділянці, яке буде висіяне навесні. Чи можна залишити насіння зимувати на дачі чи іншому неопалювальному приміщенні, чи не зашкодить насінню мороз? Чи можна зберігати насіння в міській квартирі або власному будинку? Отож, розбираємося, як правильно зберігати насіння взимку.
Важливо тримати насіння в таких умовах, які забезпечують збереження високих посівних якостей.
При дозріванні насіння віддає воду і висихає. Оскільки життєві процеси можуть відбуватися тільки у водному середовищі, то в міру дозрівання і висихання насіння вони загасають. Зрілі насіння містить зародок в стані спокою і запасні поживні речовини в твердому вигляді. Вони дуже сухі (вологість 12-20%). Як захисний панцир, оточує їх отверділа насіннєва шкірка.
Підтримка сухості насіння при зберіганні – основна умова збереження життєздатності.
Правильна термература для зберігання насіння
Найлютішим ворогом насіння, що знаходить в стані спокою є тепле вологе повітря. Там, де жарко і волого, насіння може втратити плодючість за лічені місяці, а при вільному доступі повітря – за кілька тижнів.
Несприятливими є для насіння також різкі перепади температури. Ідеальними умовами для зберігання більшості видів є помірна температура (12-15 °) без істотних перепадів і помірна відносна вологість повітря (не вище 50%).
Не слід залишати насіння на зиму в неопалюваних приміщеннях на садових ділянках, його краще перевезти у свій будинок чи квартиру, не залишаючи надовго в вогкості і холоді. Для насіння, що вже набралося вологи, неглибоке заморожування (від 0 ° до -10 °) часто буває згубним, особливо при неодноразовому переході через 0 °.
При глибокому заморожуванні (від -15 ° і нижче) сухе насіння овочевих культур добре зберігає життєздатність, але все ж зберігання насіння при мінусових температурах небажано. Воно впадає в стан глибокого спокою і при звичайних умовах пророщування не завжди сходить. Щоб привести насіння в активний стан, потрібні стимулюючі впливи, наприклад прогрів.
Як зберігати насіння взимку?
То де ж краще зберігати насіння в побутових умовах? Ясно, що насіння не можна зберігати в кухні через великі і постійні перепади вологості. Не слід його також тримати в дверцятах холодильника, так як при кожному відкритті дверцят, насіння, що знаходяться в холоді контактує з теплим повітрям, і на ньому конденсується волога.
Найбільш підходяще місце для зберігання насіння – житлові кімнати, хоча і там немає ідеальних умов. Температура в житлових кімнатах на кілька градусів вища оптимальної, а при включеному центральному опаленні в приміщенні стає занадто сухе повітря (відносна вологість взимку зазвичай близько 25%).
Але ж перепади температур там невеликі і не бувають різкими. Проте, у цих умовах небезпекою є висихання: якщо вологість насіння падає нижче 10-12%, це призводить до швидкої втрати родючості.
І все ж, ми не знайдемо кращого місця для зберігання насіння, ніж нижня полиця шафи в житловій кімнаті або нижній ящик письмового столу. Упакувавши насіння в поліетиленові пакети або фольгу, ми обмежимо доступ повітря до нього і попередимо висихання.
Дивіться також: Як зробити тюльпан з паперу
Якщо Ви віддаєте перевагу зберіганню насіння в холодильнику, то тримайте його у нижньому ящику. Перед висіванням, розсаду, що зберігалися в холоді, потрібно активувати. Або насіння виймають з холодильника заздалегідь (за місяць до посіву) і витримують при температурі 25-30 ° С, помістивши пакетики з насінням в великий поліетиленовий пакет, щоб уникнути висихання. Або потрібен короткочасний прогрів в гарячій воді – при 50-52 ° С протягом 25 хвилин. Цей спосіб одночасно є термознезаражуючим.
Читайте також: Як зробити бантики на ялинку
Терміни придатності насіння
Довговічність насіння різних культур неоднакова. При нормальних умовах зберігання вона коливається від 1-2 до 6-8 років. В особливо сприятливих умовах насіння може зберігати родючість набагато довше, ніж зазначено на упаковці.
Час, протягом якого насіння зберігає свою родючість, залежить не тільки від виду культури і умов зберігання, а й від погодних умов сезону, в який насіння було зібрано. Насіння, вирощене в тепле, сонячне літо зберігається довше, ніж вирощене в холодне і дощове.
Терміни зберігання насіння овочевих культур (культура і термін збереження родючості в роках):
- Пастернак, селера, цибуля ріпчаста – 1-2;
- Цибуля-порей, любисток, петрушка, кріп, шпинат, щавель – 2-3;
- Морква, перець, салат – 3-4;
- Баклажан, кольрабі, ріпа, буряк, цвітна капуста – 3-5;
- Капуста б/к, броколі, редиска, редька, томат, гарбуз – 4-5;
- Горох – 4-6;
- Кукурудза, боби, квасоля – 5-7;
- Диня, кабачок, огірок, патисон – 6-8;
Ну що ж, ми впевнені, що отримані правила по зберіганню насіння Вам допоможуть. Організовуйте зберігання правильно і Ваш врожай буде гарним. Удачі!