Ой, хто, хто Миколая любить (все про свято)

svyatii_mikolai

6 грудня ми відзначатимемо День Святого Миколая. Це свято – одне з найулюбленіших днів, про який у кожного з нас залишилися найсвітліші спогади з дитинства. І як же не любити його, адже кожна дитина знає, що в ніч з 5 на 6 грудня Святий Миколай приносить подарунок і залишає його під подушкою. Але це в нашій країні, а ось як ця традиція проходить у інших народів? Які ще традиції існують в цей день? Про це і піде мова в нашій статті.

Хто такий Святий Миколай

svyatii_mikolai1

Святий Миколай, за легендами, був сином багатих людей. Однак, як то кажуть багаті теж плачуть, і їх спокійне життя затьмарювало те, що у них зовсім не було дітей. Батьки довго просили у Бога в храмі дитинку, обіцяючи при цьому, що їх майбутній син обов’язково буде служити Господу. Нарешті, в їх житті з’являється такий довгоочікуваний малюк. Але, на жаль, вони рано пішли з життя і Микола осиротів.

Відомо, що Святий Миколай був великою людиною, про доброту якого і до сьогодні ходять легенди. Саме він врятував місто Миру від голоду, допоміг обмовленим воєначальникам уникнути смерті, а про те, як він допоміг бідним як на суші, так і на морі можна слухати довго. З покоління в покоління про нього розповідають дітям, як про Велику Людину.

Почнемо з того, що спочатку Святий Миколай був покровителем моряків і дітей. За переказами він неухильно допомагав бідним діткам – годував їх, іноді підносив подарунки, рятував від смерті і зцілював. Тому після смерті, коли встановили свято в його честь, в Голландії з’явилася традиція роздавати подарунки дітям. День Святого Миколая вони святкували 9 грудня і так як він був також покровителем мореплавців, то єпископ припливав на кораблі і роздавав подарунки дітям від імені святого. А вже пізніше він став радувати діточок не лише 9 грудня, але і на Різдво.

Приблизно така ж традиція існувала і в Німеччині, коли в день пам’яті святого 6 грудня, служителі Кельнського собору роздавали дітям випічку та фрукти.

День святого Миколая в православ’ї і католицтві

svyatii_mikolai2

Основна відмінність цього свята полягає в тому, що в католицьких країнах його відзначають 6 грудня, а ось православні 19 грудня. Як і будь-яке свято, День Святого Миколая відзначається з веселими посиденьками.

Як і в інших країнах у нас також прийнято дарувати подарунки дітям. За легендою, Святий Миколай весь день перед святом випікає печиво у вигляді зірок, а потім підкладає їх вночі під подушку дітям, у нас їх називають “миколайчиками”. З самого ранку в церквах служать службу в честь святого.

В давнину, до речі, з нетерпінням цього свята чекали не тільки діти, а й дівчата. Адже це була одна з можливостей показати себе, свої наряди і знайти нареченого. А вже ввечері дівчата збиралися у когось в будинку, щоб поворожити на судженого.

День Святого Миколая відзначають в період Різдвяного посту, тому раніше традиційними стравами були пироги з грибами і капустою.

У кожній католицькій країні свої незвичайні і оригінальні традиції:

Нідерланди. Напередодні свята, а саме 5 грудня всі діти ретельно начищають свої черевички, які потім ставлять їх біля каміна. Усередині зазвичай залишають сіно і моркву, щоб Миколай, а за їх повір’ям Санта Клаус, погодував своїх оленів. А ось вранці, 6 грудня, у своєму взутті вони знаходять солодкий сюрприз. Але подарунки на цьому не закінчуються в цей день. Увечері, за легендою, Санта Клаус залишає мішок з подарунками за межами дому. І сусіди або батьки, кажучи, що вони помічники Клауса, заносять мішок до хати.

Читайте також: Як зробити бантики на ялинку

Франція. У цій країні ставляться особливо до Святого Миколая, так як у них в храмі в Лотарингії знаходиться правиця святого. Тому, 6 грудня тут офіційне свято. Центральними вулицями можна зустріти процесію з музикою і фанфарами. На чолі цієї ходи обов’язково сивочолий старенький, який роздає всім дітям солодощі. А ось ззаду нього йде привид, у якого в руках різки і мішок. За легендою неслухняних дітей він засовує в мішок, а потім тягне до себе в печеру і б’є їх різками.

Угорщина і Румунія. У цих країнах також прийнято залишати черевики в ніч з 5 на 6 грудня, тільки на підвіконні. Якщо дітки були слухняними, то вранці вони знаходять подарунок, а якщо ні – то гілку.

Чехія. Напередодні свята кожна дитина вивішує на камін різдвяну шкарпетку. Вважається, що вночі приходить Святий Мікулаш і слухняним дітям кладе солодощі і фрукти, а неслухняним – картоплю.

Албанія. Свято Святого Миколая тут відзначають не 6, а 5 грудня ввечері. Тут влаштовують пишну вечерю, а традиційною стравою є смажене ягня або свинина. Святкування починається з того, що албанці запалюють свічки і постять, а коли настає північ всі вітають один одного словами “Нехай Ніч Святого Миколая допоможе тобі!” і починають трапезу.

Прикмети на День Святого Миколая

svyatii_mikolai_prikmeti

День Святого Миколая вважався останнім днем в році, коли необхідно було роздати всі борги. Якщо цього не зробити, то в прийдешньому році сім’я буде бідувати.

Якщо ж до свята пішов сніг, то зима буде холодною, морозною і суворою. Про те, якою буде зима говорила і погода в День Святого Миколая. Якщо холодно, то і весь сезон буде таким же, якщо ж тепло, то зима буде ясною і без сильних морозів.

У цей день прийнято було миритися.

Якщо ж господар будинку першим не обійде свій двір, то в прийдешньому році буде біда. Тому, на Миколу чоловіки намагалися встати раніше і обійти весь двір.

А ось якщо перед Миколаєм з’явився іній, то рік буде багатим і врожайним.

Ворожіння в День Святого Миколая

svyatii_mikolai_vorozhinnya

Для того, щоб дізнатися вийде дівчина заміж чи ні, вона в давнину брала обручку щасливої заміжньої жінки і підвішувала на власному волоссі. Підвісивши це кільце над склянкою з водою вона ретельно стежили за ним. Якщо воно вдариться об край склянки, то в цьому році дівчина заміж не вийде, якщо кільце крутиться швидко, але не торкається склянки, то скоро буде весілля, якщо ж кільце рухається повільно, то дівчина вийде два рази заміж.

Також можна зірвати невелику гілку вишневого дерева і поставити у вазу, якщо вона зацвіте до весни, то бути заміжжю, якщо ні – то доведеться ще почекати.

Багато хто вірив, що це чарівний день, коли виконуються будь-які мрії та бажання. Тому, перед сном дівчата говорили: “прийди до мене, моя доля, випити водиці”. Хто присниться, той і буде її долею.

Подарунки в День Святого Миколая

podarunki_d_s_m_

Подарунки для дітей: пам’ятайте, що корисні і потрібні речі дітям не принесуть радості, вони люблять щось несподіване і яскраве. Тому, якщо Ви все ж таки хочете подарувати щось необхідне, наприклад піжаму або теплу кофту, то вона повинна бути яскравою, можна з улюбленцем мультфільму. На додаток до подарунка можна покласти під подушку і солодощі. Але солодкі подарунки можна піднести і в якості основного подарунка. А щоб це було по-справжньому святково, краще самому спекти печиво у вигляді якоїсь цікавої фігурки, а можна оформити все і в цікавому наборі. Також безпрограшним варіантом будуть завжди іграшки – сюди можна віднести і невеликі іграшки, і м’які, і головоломки, і конструктори, все те, про що давно мріє Ваш малюк. Ну, а для дітей, яких вже давно не радують іграшки, можна подарувати набори – дівчаткам косметику для підлітків, а хлопчикам гель для душу, хороший шампунь, туалетну воду і так далі.

Подарунки дорослим: вони також мріють про подарунки на День Святого Миколая, навіть якщо це буде невеликий презент. Зверніть увагу на те, що буде не доречно в цей день дарувати щось занадто дороге. Тому, в якості подарунка можна вибрати солодкі набори. Нехай Ваші близькі згадають дитинство. Корисні і потрібні подарунки будуть доречними – теплі халати, піжами, гаджети, жінкам можна подарувати барвистий посуд або кухонне приладдя, а чоловікам інструменти для машини, будинку або пристосування для риболовлі, полювання.

Ну ось і все. Готуйтеся до святкування Дня Святого Миколая та радуйте подарунками своїх близьких.