Слідом за європейцями, українці також намагаються осягнути науку вирощування зелені в домашніх умовах. Незважаючи на те, що вітчизняна петрушка і звичний кріп добре ростуть на дачних ділянках, на підвіконнях з їх насіння виходять тонкі, кволі і абсолютно даремні паростки. Виявляється, що для досягнення потрібного ефекту зовсім не потрібно купувати спеціальні фітолампи і добрива. Досить спробувати виростити на підвіконні мікрозелень. Не знали, що така існує? Тож, поговоримо про це.
Що ж таке мікрозелень?
Почнемо з того, що мікрозелень – це не новий вид їстівних трав або овочів, а вже звичний нам редис, буряк, базилік, кінза, горох і навіть броколі. Ось тільки урожай збирається не через кілька місяців після появи паростків, а як тільки їм виповниться пару тижнів.
У їжу йдуть паростки 5-6 сантиметрової довжини, в яких міститься гранично можлива кількість корисних мінеральних компонентів, вітамінів і біологічно активних речовин.
Європейці вважають, що мікрозелень, вирощена в домашніх умовах, має здатність знищувати вільні радикали, насичувати тіло вітаміном С і каротиноїдами.
Зелень добре і легко засвоюється, сприяє нормальному перетравленню їжі, є природною їжею і джерелом вітамінів і мікроелементів, які сприяють повноцінній життєдіяльності організму.
Що можна виростити вдома на підвіконні?
У домашніх умовах реально виростити буквально все, починаючи з банальної руколи, і завершуючи капустою. Але є сорти рослин, які приносять максимальну користь при мінімальних вимогах до умов зростання.
Отже, для дослідів можна використовувати насіння:
- Крес-салат. Він зміцнює здоров’я, знижує кров’яний тиск в артеріях, покращує апетит і сон. Його можна включати до складу салатів, соусів і навіть супів.
- Листова японська гірчиця. У ній багато вітаміну С і Р, через що зелень допомагає знизити концентрацію холестеринових бляшок і зміцнити судинні стінки. Листочки допустимо їсти в сирому вигляді, додавати їх в салати або перші гарячі страви, присмачувати ними рибу і м’ясо.
- Рукола, яка давно привернула людей своїм незвичайним горіхово-пряним присмаком. У ній багато вітаміну С і йоду, не кажучи вже про каротині і ефірні масла. Такий багатий якісний склад добре позначається на обміні речови, підвищення гемоглобіну в крові і зниженні холестерину. Руколу доречно включити до складу м’ясних, рибних і овочевих страв.
- Дайкон. Сприяє поліпшенню апетиту, виділення більшої кількості шлункового соку. Дайкон входить до складу більшості дієтичних салатів і страв, приготованих з м’яса і риби.
- Базилік. Ця універсальна їстівна трава не потребує рекомендацій, оскільки добре знайома і давно улюблена для всіх. До складу базиліку входить багато каротину, цукру, ефірних масел і вітамінів.
Дивіться також: Сніжинка своїми руками
Як правильно вживати мікрозелень?
Вирощування мікрозелені – прерогатива не тільки гурманів і вегетаріанців, але і прихильників здорового способу існування в цілому. Її включення в раціон допомагає організму налагодити речовинний обмін, заряджати життєвою енергією і підвищити витривалість.
Ніжні листочки добре смакують з салатами, суші, м’ясом і навіть з сирними десертами. Наприклад, паростки буряків можна додати до других страв, редиски – до бутербродів, овочевих міксів і м’ясних закусок. В обох випадках з’являється можливість зміцнити імунітет і систему перетравлення їжі в цілому, наситити тіло тіаміном, рибофлавіном, мінеральними і вітамінними елементами.
Мікрозелень добре знімає набряклість. Насіння японської капусти, дає можливість отримати їстівний продукт, який очищає судини від склеротичних бляшок. Цю зелень доречно включити до складу бутербродів і салатів, які придбають пікантну гостроту і підвищать свою харчову цінність. Гіпертоніком можна порекомендувати крес-салат, який добре знижує тиск, покращує сон і оптимізує травлення. Його листочки мають смак, який чимось нагадує гірчицю з хріном.
Тонкощі культивування мікрозелені
Компанії з виробництва насіння мікрозелені, пропонують купити спеціальні контейнери, в яких землю замінили на пророщувач. З ними отримання корисного продукту стає максимально безпроблемним, естетичним і чистим, що важливо в умовах міської квартири.
Змусити насіння прорости і дати їстівні паростки можна тільки одним способом – забезпечити їм постійне освітлення. Наявність його гарантує отримання врожаю вже через 7-14 діб після посіву. За цей час зелень досягає 5 см у висоту, її потрібно зрізати і вжити в їжу.
Кореневища висмикуються, а в пророщувач закладається новий насіннєвий матеріал. Якщо немає можливості або бажання купувати спеціальний пророщувач для мікрозелені, спробуйте отримати урожай альтернативним шляхом.
Наприклад, на плоску тарілку потрібно розстелити кухонні паперові серветки або звичайний туалетний папір, але тільки в кілька шарів. Папір змочується водою, по ньому розсипаються зерна, тарілка накривається харчовою плівкою або звичайним прозорим пакетом, після чого поміщається в тепле місце, що гарно освітлюється.
В принципі, на своєму міському підвіконні можна отримати відмінний урожай мікрозелені, але тільки якщо кожен день провітрювати посіви і стежити, щоб папір не пересихав.
Відсутність навіть мінімального підживлення – гарантія того, що зелень буде екологічно чистою і гранично корисною.
Тепер Ви знаєте, як виростити модну і вигідну для здоров’я мікрозелень самому, навіщо це робити, і як застосувати плоди своєї праці. Спробуйте, і Вам обов’язково сподобається ніжний, незвичайний і приємний смак молодих листочків, не кажучи вже про те, як вони прикрасять Ваші повсякденні страви.