Название сайта

Обираємо психотерапевта правильно: все про види психологічної допомоги

11 грудня 2017 Цікаві поради
psihoterapevt.jpg (18.1 Kb)

Труднощі повсякденного життя часто бувають ускладнені негативними емоціями, спалахи яких вибивають нас з колії. Але що робити, якщо смуга невдач ніяк не закінчується і сніжний ком проблем тисне занадто сильно? Багато людей, будучи по своїй натурі емоційними, важко переживають втрати. Для когось тривале невезіння стає непереборною перешкодою до щастя, а черговий спалах неприємностей - першим кроком до депресії. На певному етапі Ви можете всерйоз задуматися про допомогу фахівця. Заслугою сучасної психотерапії є її конкретна життєва допомога: набути впевненості у власних силах, знайти внутрішні ресурси для боротьби з життєвими обставинами і повернути втрачені навички спілкування в соціумі. Методики настільки різноманітні, що практично на кожен випадок знайдеться свій правильний підхід. Тож, сьогодні ми поговоримо про цілі та завдання різних видів психотерапії

Сімейна психотерапія

simeina_psihoterapiya.jpg (32.5 Kb)

Ця психотерапія - однин з найважливіших напрямків, оскільки позитивне рішення проблем в сім'ї звільняє відразу всіх її членів від величезного напруження.

Для діагностики сімейного конфлікту психотерапевт використовує кілька методів:

  • бесіда, мета якої - виявити сильні і слабкі сторони кожного члена сім'ї та існуючу ієрархію;
  • опитування, в яких клієнтам відповідає на питання лише в присутності психолога, щоб він міг знайти проблемні вузли і розкрити, які з негативних шаблонів поведінки постійно програються в сім'ї;
  • висловлювання претензій клієнтів третій особі - психологу, який виступає в обмеженій ролі арбітра, стежачи за порядком, але не даючи оцінок;
  • роз'яснення фахівця, який прагне показати родині, як можна програвати ті або інші конфліктні ситуації, не травмуючи близької людини;
  • домашні завдання для кожного члена сім'ї, перевірка яких дозволяє скорегувати помилки і поліпшити навички спілкування подружжя і дітей.

Особливість цього виду зустрічей в тому, що психолог працює з усіма членами сім'ї одночасно, таким чином, сім'я є групою, де виключена можливість секретного обговорення відсутніх.

Результати такої роботи позитивні: сім'я позбавляється від невисловлених емоцій, родичі вчаться дивитися на ситуацію з точки зору один одного, набувають навичок самоконтролю і можуть спокійно обговорювати труднощі, шукати компроміс.

Дивіться також: Новорічна гірлянда

Групова психотерапія

grupova_psihoterapiya.jpg (30.1 Kb)

Кращий спосіб розвинути якості, яких не було в особистості, такі як комунікабельність, відповідальність і уміння підлаштувати індивідуальні цілі під загальні - пройти курс групової психотерапії.

Провідний психолог набирає групу з таким розрахунком, щоб кожен учасник міг максимально швидко і ефективно розкрити свій потенціал спілкування і подолати обмеження егоїзму або жадібності, навчився розкриватися і допомагати розкритися тому, хто поруч з ним.

Заняття в групі проходять у вигляді тренінгів, бесіда з психологом в яких грає другорядну роль. Зате основна увага приділяється спілкуванню учасників, які під керівництвом лідера групи потрапляють в керовані конфліктні ситуації.

Навички спілкування, які можна придбати на таких сеансах, потрібні, перш за все, адміністративним працівникам, менеджерам і всім, хто пов'язує своє життя з життям колективу.

Група послідовно реалізує найпоширеніші ситуації, учасники на практиці вивчають особливі закони, за якими існують об'єднання людей.

Метод не підходить для вирішення глибоких особистісних проблем, не годиться для лікування неврозів і розладів особистості. Це ефективна тактика для отримання важливих, але обмежених навичок, таких як почуття відповідальності за іншого, використання чужого досвіду, розподілу ролей.

Психотерапія при неврозах

pri_nevrozah.jpg (34.72 Kb)

Неврози і неврозоподібні стани - панічні атаки, фобії, агресія і дратівливість - успішно коригуються шляхом занять з психотерапевтом.

Обов'язкова умова - це індивідуальний режим зустрічей, хоча допускається відвідування групових зустрічей з людьми, страждаючими схожими розладами. Це допомагає людині усвідомити, що вона не самотня у своїй проблемі, дізнатися про чийсь досвід і поділитися своїм. Однак вирішальну роль відіграють зустрічі з психотерапевтом один на один.

На першому етапі психолог намагається разом з клієнтом знайти причини його неврозу і або усунути їх, або змінити своє ставлення і поведінку. Далі клієнту важливо навчитися блокувати внутрішній негатив і розслаблятися в стресових ситуаціях. Для цього використовуються різні підходи:

  • візуалізація;
  • складання та використання особистих афірмації (позитивних тверджень);
  • метод вільного письма (вільний запис потоку думок з метою звільнити від них свідомість);
  • гіпноз;
  • опрацювання негативних ситуацій з минулого і моделювання бажаної реакції на події в майбутньому.

При лікуванні панічних атак і фобій (страх висоти, замкнутого простору, комах та ін.) клієнту пропонується освоїти дихальні вправи, навчитися відстежувати пусковий механізм свого страху і свідомо керувати ним, контролювати свою поведінку.

Мета занять - дати людині відчути себе господарем власної свідомості і навчити адекватно реагувати на навколишню дійсність. Методика мало ефективна в тих випадках, коли клієнт страждає від глибокого несприйняття самого фундаменту життя. У цьому може допомогти наступний метод.

Екзистенціальна психотерапія

ekzistencialna_psihoterapiya.jpg (33.59 Kb)

Існує абсолютно особливе коло проблем, до якого практикуючі психологи знайшли новий підхід. В останні роки з'явилися нові методи, що допомагають пом'якшити страждання клієнтів, які не можуть активно діяти в житті.

Бездіяльність, помилкові і часом парадоксальні рішення у важкі хвилини, нездатність змусити самого себе вжити заходів для порятунку ситуації - ось лише деякі больові точки, які екзистенціальний метод намагається усунути.

Проблеми клієнтів психолог переводить у площину вироблених шаблонів - так званих захисних механізмів. Завдання терапії - зняти тривоги, що народжують у клієнта безуспішні життєві шаблони.

На заняттях клієнт і психолог працюють над подоланням тривог про смерть, безпорадності й самотності вселенського масштабу. Найчастіше такі клієнти страждають від почуття безглуздості людського існування і не можуть продуктивно планувати своє життя.

Бесіди покликані допомогти людині побачити своє майбутнє не в заплутаних питаннях без відповідей, а в яскравих фарбах своєї активної волі і можливостей.

Позитивна психотерапія

pozitivna_psihoterapiya.jpg (33.93 Kb)

Методика, яка допомагає за короткий час напрацювати навички прийняття найкращих рішень в кожній конкретній ситуації. Психолог в цьому випадку працює з невпевненістю і розгубленістю свого клієнта, допомагає йому відшукати свої сильні сторони і підтягнути слабкі.

Цей напрямок ідеально підходить тим, хто через психологічні причини ніяк не може скинути зайву вагу, знайти собі друзів, дружину/чоловіка, роботу до душі, незадоволений своєю реакцією на стрес.

Стислий курс бесід буде корисний і тим, хто бажає розпочати життя з чистого аркуша і знайти позитивну установку на майбутнє. Цей вид занять незамінний для людей з низькою самооцінкою, які втратили здатність правильно оцінювати відкриті перед собою можливості і зосереджені на своїх невдачах.

Основа методу - переконання в корисності і ефективній силі закладених від природи якостей характеру і мислення.

Мета занять - допомогти клієнту за кілька місяців «викувати» в собі особистість, яка вміє балансувати свої позитивні і негативні риси.

Індивідуальний підхід тут не так глибокий, як при лікуванні неврозів. В основному використовуються основи східної філософії і деякі підходи західної. У бесідах є одне правило - відсутність критики з боку психолога, який вчить клієнта, що в кожній проблемі закладено її вірне рішення.

Після такого курсу людина набуває впевненості, що може допомогти собі сама, і навіть здатна на акти допомоги своїм близьким, суспільству, світу.

Якщо у Вас є якість проблемні питання, то не бійтеся звертатися до психотерапевта та розповідати йому про свої переживання. Пам'ятайте всі Ваші вислювлявання залишаться між Вами, адже це конфіденційна інформація.

Читайте також
Цікаві ідеї
Авторизация