Книжковий стелаж

stelzon00

За допомогою такого стелажу можна розділити приміщення на дві зони. Змайструвати його можна з соснових дошок або клеєних панелей, а для з’єднання деталей скористуватися клеєм та шурупами-саморізами.

stelzon0

Кожна поличка складається з двох панелей, одну з яких закріпляють у пазах стояка, а другу тримає скісник. Таких однакових скісників у стелажі – дванадцять. Їх встановлюють, використовуючи клей та шурупи. Верхній кут кожного скісника дорівнює тридцяти градусам. 1 – стояк, 2 – скісник, 3 – панель полиці, 4 – стояк, 5 – паз, 6 – панель полички, 7 – основа.

Простота конструкції дозволяє зробити стелаж, використовуючи повсякденні та розповсюджені теслярські інструменти: ножівку, долітце, мазель (стамеску), рубанок, закрутку та косинець, які є навіть у майстра-початківця.

Розміри стелажа можуть бути різними, але слід враховувати характеристики міцності матеріалів. Наприклад, при використанні полиць завтовшки у 18 мм, їх довжина не має перевищувати метра.

Основа стелажу складається з трьох дошок, склеєних у щит. В їхніх торцях перед остаточним склеюванням роблять вирізи для скісників, як вказано на малюнку. В них, крім скісників встановлюють і два бічних стояки.

В бічних стояках заздалегідь готують всі пази для чотирьох полиць. Відстань між пазами може бути будь-якою, тут слід орієнтуватися на розміри речей (висоту), які будуть розкладені на поличках.

Кожний паз має глибину 90 мм, що дорівнює половині ширини полиці, та таку ширину, щоб полиця вставлялася дуже щільно, але без фанатичних зусиль. Щоб пази на стояку вийшли точними, при розмічанні використовують брусочок у якості шаблону. Його відрізають від майбутньої полиці. Розташування його на стояку перевіряють косинцем.

Для отримання шипа, роблять виріз з розмірами 90х23 мм. Полички та скісники прикріпляють шурупами-саморізами 4х40 мм.

stelzon1_2
  1. Щоб зробити паз, в стояку роблять два паралельних пропили по ширині полиці, їх довжина – 90 мм, зайву деревину видаляють долітцем
  2. Перед склеюванням основу складають на сухо
  3. stelzon3_4

  4. Складання основи завершують кріпленням скісників за допомогою клею
  5. Полички закріпляють в паза на шурупах та клею