Практичний довідник з вирощування, збору та використання деревію на вашій дачі

Як виростити деревій: посадка, догляд та приготування настоянок

Навіщо деревій на вашій дачі, якщо його можна знайти в дикій природі? Відповідь проста: ця рослина не лише прикрашає клумби та квітники, а й активно використовується в кулінарії та народній медицині. Дізнайтеся, як правильно вирощувати та доглядати за деревієм, а також про його застосування у побуті.

Особливості вирощування та догляд за деревієм

Деревій — це невибаглива рослина, яка давно зацікавила селекціонерів. Нині існує безліч декоративних видів деревію з яскравими квітами. Навіть звичайний білий деревій здатний прикрасити дачні ділянки, а заодно стати джерелом лікарської сировини, яку збирати в диких умовах небезпечно. Біля доріг чи засмічених територій рослини не рекомендується збирати.

Щоб виростити деревій на своїй ділянці, достатньо викопати здоровий кущ на пустирі або придбати декоративне насіння в магазині. Пам’ятайте, деревій – кореневищна рослина, його підземні органи швидко поширюються. Щоб уникнути хаотичного росту, слід обмежити його розповсюдження, використавши підземні обмежувачі або регулярно перекопуючи ґрунт навколо куща.

Додатково варто контролювати самосів, вчасно обрізаючи відцвілі квіти. Деревій надає перевагу сонячним місцям, не вимагає родючого ґрунту, потребує помірного зволоження. Навесні можливе підживлення мінеральними або органічними добривами. Період цвітіння деревію триває з червня до кінця літа, а на одному місці він може зростати до 7 років.

Збір деревію для лікарських потреб

Для лікарських потреб заготовляють суцвіття та верхні частини стебла з листям. Довжина зрізаних стебел не повинна перевищувати 20 см, грубі безлисті стебла не підходять. З одного куща можна збирати деревій три роки поспіль, потім кущу слід дати відпочити 1-2 роки. Сировину сушать в тіні або на протягу, зберігають у сухих приміщеннях не більше двох років.

Лікарські властивості деревію

Деревій має такі властивості: протизапальні, кровоспинні, протиалергічні та бактерицидні. Він сприяє розширенню жовчних проток, збільшує жовчовиділення, активізує шлункову секрецію. Проте через його кровоспинні властивості, використання повинно бути обережним і обмеженим. Деревій допомагає при втраті апетиту, рясних місячних, гемороїдальних і кишкових кровотечах, захворюваннях жовчного міхура. В косметології відвар деревію використовується для усунення жирного блиску.

Приготування настоянок з деревію

Лікувальну ефірну олію деревію можна отримати, приготувавши водяні відвари або настоянки. Для цього візьміть столову ложку трави, залийте склянкою окропу і настоюйте на водяній бані 15 хвилин, після цього охолодіть 45 хвилин і процідіть. В термосі настоюйте 1-2 години. Вживайте по 1/3 склянки, за потреби, після консультації з лікарем.

Щоб приготувати спиртову настоянку, використовуйте скляну ємність, наповніть її свіжими подрібненими суцвіттями і стеблами з листям, утрамбуйте і залийте спиртом. Настоюйте місяць. Настоянка застосовується для протирання шкірних висипок або для розтирання хворобливих ділянок. Для внутрішнього застосування розводьте 30 крапель настоянки на 1/2 склянки води після консультації з лікарем.