Як вибрати акумуляторний обприскувач: який краще?

akumulyatornii_obpriskuvach_1

Рання весна – ідеальна пора для того, щоб обприскати рослинність, яка якраз починає свій розвиток. Давній народний спосіб – кропити віником з відра, сьогодні втратив свою актуальність. Набагато зручніше використовувати спеціальний пристрій – обприскувач. 

Він складається з контейнера, куди можна залити рідину, та функціонального розпилювача. Ви можете підживлювати своє рослинне господарство мінеральними або органічними добривами, а також використовувати цей прилад для захисту рослин від шкідників чи різноманітних захворювань, які здатні знищити врожай повністю.

Які існують види обприскувачів, і чим вони відрізняються

akumulyatornii_obpriskuvach_2

Вибір подібного апарату доволі складний, адже різновидностей обприскувачів існує сьогодні дуже багато. 

Найпростіший серед них – механічний. В ньому тиск, який потрібний для обприскування рослин, ви створюєте самостійними зусиллями. Це може бути:

  • Маленький ручний тип (ємність бачка до літра), в якому необхідно часто і сильно натискати важіль, що швидко втомлює. Ним добре обробляти хіба що домашні квіти та вазони;
  • Трохи складніший агрегат – помповий, з більшою ємністю контейнера і вмонтованим насосом (помпою). В цьому випадку саме помпа відповідає за створення необхідного тиску для розпилення. Використовується для обробки грядок, квіткових клумб.

Тобто, механічні розпилювачі працюють завдяки вашому фізичному зусиллю, а тому не є надзвичайно зручними, хоча і доволі дешеві. Набагато краще віддати перевагу розпилювачу, робота якого відбувається завдяки мотору – електричному або бензиновому.

Бензиновий розпилювач актуальний для роботи на великих ділянках, адже він доволі потужний і продуктивний. Але догляд за бензиновим двигуном – справа не з легких, її мало хто полюбляє і добре вміє. Та ще й постійна заправка, заміна мастила в двигуні, фільтрів і т.д. – все досить кропітка праця. 

Тому не дивно, що садоводи та дачники вибирають останнім часом обприскувач акумуляторний (за посиланням найпопулярніші в Україні моделі). Йому не потрібен бензин і мастило для заправки, він не випускає їдкого диму, не дає неприємного запаху горілого масла, працює тихо і ефективно. При цьому робота його автономна і ні до чого прив’язана. Перевага його ще й в тому, що можна без проблем працювати в закритому приміщенні – теплиці чи оранжереї.

Різновиди конструкцій акумуляторного обприскувача

akumulyatornii_obpriskuvach_3

Розпилювач акумуляторного типу має електричний двигун, який працює від вмонтованої батареї. Сучасні батареї мають велику ємність, дають можливість працювати довго без дозарядки, не мають саморозряду, ефективні при будь-якій температурі повітря. Їх вольтаж дає мотору велику потужність, тому насос створює досить високий тиск, і струмінь розпилюється на велику відстань. Такі апарати володіють різноманітними функціями, які розширюють їх можливості.

Перед тим, як вибрати акумуляторний обприскувач, визначтесь, де саме вам потрібно розпилювати добрива чи хімічні засоби. Тобто, яка за величиною ділянка, яка рослинність там росте – чи це високий і старий сад, чи молоді насадження, чи низькорослі рослини на городі. Все це має значення для правильного вибору типу конструкції і класу розпилювача – професійний чи побутовий. 

Для свого господарства, залежно від його розміру і характеристик, можна купити такі види:

  • Ручний тип. Це легкий і зручний прилад. Бак компактний. Апарат носять в одній руці, а іншою виконують керування важелями, направляють сопло. Для утримання є міцна ручка на корпусі. Іноді в комплекті є і наплічний ремінь на одне плече, що полегшує працю з приладом. 
  • Ранцевий тип. Цей розпилювач зручніший в користуванні. Хоча часто він із значно більшою вагою, у нього об’ємніший резервуар. Оскільки апарат важкий, то він кріпиться ранцевими лямками на плечі. Тобто ви носите агрегат на спині, а руки вільні. При цьому зручно однією рукою зрідка натискати на важіль, щоб запускати двигун і нагнітати тиск, а іншою – тримати трубку для розпилювання і керувати нею. Лямки м’які, зручні, деякі виробники роблять їх ергономічними, із функціями масажу спини, що підвищує комфорт при роботі.
  • Колісний тип. Дуже зручний при транспортуванні, оскільки обладнаний колесами. Контейнер для рідини, як правило, 20-25 літрів, тому на плечах його носити важко, та ще й приплюсуйте вагу самого приладу. Тому колеса дуже допомагають при обробці масштабних сільськогосподарських угідь. 

Основні характеристики, на які потрібно звертати увагу при виборі

akumulyatornii_obpriskuvach_4

Об’єм резервуару

Маленький бачок з рідиною для обприскування обмежує вас в тривалості роботи. Крихітні (0,5-1 л) резервуари в механічних розпилювачах придатні лише для обробки кімнатних рослин. В акумуляторних моделях найменший резервуар становить близько 3 літрів. Його вистачає, щоб ефективно обробити хімікатами клумбу, грядку. Нормальний садовий обприскувач повинен вміщувати не менше 5-6 літрів рідини. Тоді ним можна працювати в саду середнього розміру. Якщо ж ділянка має 20-25 соток, то бак має бути 16-20 літрів. Відповідно, ще більша площа насаджень (пів гектара) вимагає, щоб з нею працював розпилювач у якого великий контейнер, об’ємом 16-20 літрів. 

Вибираючи об’єм бачка, враховуйте також і ціль розпилювання. Якщо це звичайне прикореневе підживлення, яке робиться з метою профілактики, то розхід рідини буде стандартним (він вказаний в технічній документації розпилювача). А от обприскування від шкідників завжди більш рясне, тоді розхід хімікатів зростає на 10-15%. А отже, і обсяг баку має бути більшим.

Батарея

Основні характеристики акумуляторної батарейки (АБ) це:

  • Тип. Найкращі на українському ринку – Li-Ion АБ. Якщо вибрати прилад з таким акумулятором, то бігати до розетки, щоб підзарядитись, у вас не буде необхідності на протязі кількох годин. Крім того, вони не втрачають заряд у вимкненому режимі, гарно себе зарекомендували при роботі на сильній спеці і при низьких температурах повітря. Розраховані на 3 тисячі зарядів, тобто з великим ресурсом. Є ще доволі непоганий вид – нікель-метал-гідридні, вони також не мають ефекту «пам’яті» і саморозряду. А от нікель-кадмієві – це вже морально застарілий варіант батарейок, їх потрібно заряджати 2-3 години, щоб працювати 20-30 хвилин.
  • Ємність. Цей показник зазначений в характеристиках АБ в ампер-годинах. Для дачі достатньо придбати розпилювач з акумулятором 3-4 ампер-години, адже для обробки невеликих ділянок 1-2 години роботи достатньо. Якщо маєте об’ємний сад чи масштабні присадибні ділянки (25 соток- пів гектара), то кількість ампер-годин має бути хоча б 7-8. Це дасть можливість безперервно працювати близько 3 годин. 
  • Показник вольтажу. Напруга батарей для обприскувача буває 6 або 12 Вольт. 6-вольтні батарейки дають меншу потужність, тиск розпилювання менший. 12-вольтні підходять для професійного обприскування різноманітної за висотою рослинності.

Продуктивність 

Чим далі розпилювач випускає струмені, тим він продуктивніший. Найменший радіус – 3 метри – для городів, грядок, клумб. Найбільший – 15 метрів. Він і є найпродуктивнішим, тому застосовується на великих полях, у масштабних садах, паркових зонах. Якщо ж у вас невеличка площа, то за продуктивністю гнатися не потрібно, адже, припустимо, покриття радіусом 12 метрів на грядці розміром 2-3 соток буде небезпечним, бо покриє все довкола грядки. 

Найкращий варіант – розпилювач з регулюванням тиску. Ви просто встановлюєте той радіус покриття, який вам потрібен, в діапазоні від 3 до 15 метрів.

Процес розпилення 

Відстань і висоту розпилення також можна змінювати, використовуючи ручку-телескоп. Вона дає кілька додаткових метрів, що дуже важливо, коли потрібно обробити хімікатами високе і розлоге дерево. Тому телескопічні ручки часто використовують в високому старому саду, в лісі, в міському парку чи сквері.

Важливий параметр при розпиленні – як саме воно відбувається – одним потужним струменем, краплями, чи туманною хмарою. Ці функції залежать від обраної форсунки. Вони бувають різних видів для різноманітних розпилень. Є щілинні насадки (потужний струмінь), конусні – акуратна подача рідини сильною цівкою в потрібне місце. Також існують інжекторні і розпилюючі сопла, які дають крапельне розпилення. Є «туманна» насадка, що створює ефект «туману» – мікроскопічних крапель, які рівномірно покривають і листя, і стеблини. В соплі може бути один факел (це менш потужний і продуктивний) і два факели – хороша потужність і радіус покриття.

Враховуючи вищенаведені фактори, ви обов’язково зробите правильний вибір акумуляторного обприскувача.