Арка з цегли над прорізом

arkapror0

Коли архітектурна сверблячка примушує робити арочний проріз біля вікна або дверей, в перш чергу слід озброїтися знаннями, адже це діло не таке й просте. Перший постулат будівника арок – вся арка має пройти лише крізь одні руки, тобто, з початку до закінчення її складає один майстер. Так уникнути помилок набагато простіше, адже одній людині простіше пильнувати за товщиною швів, а відхиленні від установлених 10 мм шва може призвести до зміщення «замка» – центральної цеглини.

arkapror1

1 – замкова цеглина, 2 – цегла у формі клинів, 3 – кружало, 4 – опалубка.

arkapror1_1

Щоб скласти арочний проріз обирають або роблять підпиляні цеглини, для нівелювання різниці між внутрішнім та зовнішнім радіусами споруди. Крім того, арка повинна мати непарну кількість цеглин. Розміри зрізів визначають за допомогою розрахунків (вище).

Наприклад, радіус арки становить триста тридцять міліметрів. Перший камінь в основі арки зветься «п’ята», арка починається саме від нього. В існуючий проріз встановлюють тимчасову опору – опалубу з фанери та стояків, щоб для кружала була надійна основа. Кружало є трафаретом для арки. Його виготовляють з урахуванням товщини арочного прорізу та його радіусу.

arkapror2

Згідно з правилами укладання арочного прорізу нагорі в центрі має стояти цеглина, яку називають «замок». Арку набирають одночасно з обох боків.

arkapror3

Кружало та калібровані прути квадратного перерізу 10х10 мм дозволяють скласти арочний проріз без застосування цементного розчину, «насухо».

arkapror4

Ці квадратні прутки при «сухому» складанні допомагають імітувати наявність шва між цеглинами.

arkapror5

Для укладання порожнистої цегли знадобиться більше розчину, оскільки він буде попадати в порожнини.

arkapror6

Врахувати різницю між зовнішнім та внутрішнім радіусами арочного прорізу можна не лише за допомогою підпиляної цегли, але й розчином. Тоді шов по внутрішньому радіусу арки має бути 10 мм завтовшки, а по зовнішньому ширше – 25-30 мм. Подібна закономірність у товщині шва забезпечить осад цегли.

arkapror7

Коли ставлять цеглу, її рівень обов’язково перевіряють у всіх трьох площинах.

arkapror8

Арку викладають з обох боків назустріч замку. Тобто: треба встановлювати три-чотири цеглини з одного боку, після чого переходити на другий бік та укладати там ту ж кількість цеглин.

arkapror9

А в останню чергу укладають цеглу справа та зліва від «замка» та сам «замок».