Паркан з дерева своїми руками

Коли ставиться питання на спорудження паркану для дому чи дачі, то дерев’яна огорожа з дошки стає найкращим варіантом. Паркан – це споруда, яка слугує для захисту та огороджування земельної ділянки або певної території. Дерево завжди затребуваний матеріал у будівництві не тільки парканів, тому його використовують при створенні навісів, альтанок та інших споруд для саду чи подвір’я. Паркан з дерева побудований своїми руками – найкраща прикраса і гордість кожного господаря. Перед початком створення огорожі, розглянемо основні різновиди дерев’яних парканів.

Види парканів з дерева

Розглянемо основні види парканів з дерева, які найчастіше використовуються.

Класичний паркан штакетник

Найпростіший варіант у виготовленні для огородження ділянки при будинку.  Для побудови традиційного паркану спочатку потрібно забити або закопати в землю дерев’яні стовпчики, а потім до них кріпити горизонтально прожилини саморізами по дереву або гвіздками. Коли основна конструкція готова, можна вертикально кріпити дошки до прожилин. Такий вид паркану більш довговічний та досить простий в експлуатації. 

parkan-farba-1

Решітка

Досить оригінальний вид декоративної огорожі, який складається з рейок або тонких дощок, перехрещених по діагоналі між собою та закріплених дерев’яною рамою. Такий вид найкраще підійде для зонування присадибної ділянки, має легкий і гарний зовнішній вигляд. Дерев’яна решітка дуже схожа на паркан з сітки-рабиці і багато господарів робить вибір між цими видами огорожі.

parkan-farba-2

Плетені паркани з дошки

У плетених парканів використовують більш широку стругану дошку, яка добре згинається. Плетіння можливе не тільки діагонально, а вертикально та горизонтально, при цьому використовують штахетину для покращення комбінації. Такий тип оргорожі використовується як декоративний забор з дерева, тому для його основи потрібно робити фундамент з бетону.

parkan-farba-3

Тин

Один з найдавніших видів огорожі, який використовували ще наші давні предки. Такий вид є дуже оригінальним, але не довговічним. Основним матеріалом для виготовлення використовують лозу, тому витрати будуть мінімальні, а зробити таку огорожу зможе кожен.

parkan-farba-4

Підготовка деревини до монтажу

Перед роботами по будівництві дерев’яного паркану, потрібно підготувати стовпчики та дошки для захисту від природних факторів та шкідників. 

  • Стовпи – один з найважливіших елементів конструкції, тому потрібно ретельно підготувати їх. Вибирати треба сухі бруси, вологість яких не більше 15% та обов’язково без кори, під нею можуть знаходитись шкідники. Особливу увагу необхідно приділити місцям кріплень та нижній частині стовпчиків, які мають прямий контакт з грунтом. Для захисту від гниття, добре підходять засоби на основі бітуму та інші види мастики по дереву. Верхня частина стовпа оброблюється атмосферостійким розчином. 
  • Дошки є не менш важливим компонентом, але способи підготовки значно простіші. Спочатку з дошки потрібно зняти стару фарбу та застругати, попередньо очистити від бруду та пилу, перевірити, чи не має в них цвяхів або інших металевих предметів. Після механічної обробки, нанести рідкий біозахист, який захист від комах-шкідників.

Етапи спорудження паркану своїми руками

Розглянемо основні поради самостійного створення декоративного, а головне міцного паркану на прикладі класичного забору з вертикального штакетника. Для початку, потрібно розрахувати кількість стовпів та дощок, а також інших розхідних матеріалів, а потім переходити до самих робіт.

  1. Перед початком робіт, потрібно виконати розмітку ландшафтної ділянки по натянутому шнуру під стовпи. Для забезпечення міцної конструкії, рекомендується робити прогон не більше 3-х метрів між опорами. 
  2. Викопати траншею глибиною не меньше 30-40 сантиметрів та забетонувати фундамент для високого і важкого паркану з дерева. Для невеликого декоративного огородження, вирити ями під стовпи глибиною від півметра до метра. Щоб полегшити роботу, можна скористатись буром. При трамбуванні, бажано використати стару цеглу та камінь, це значно посилить конструкцію і зменшить витрати на фундамент.
  3. parkan-farba-5
  4. Після встановлення і фіксування стовпів, необхідно визначити місця кріплення прожилин. За допомогою шнурка, зробити розмітку вверху і внизу та добре зафіксувати прожилини.
  5. Коли всі основні елементи споруди встановлені і добре зафіксовані, можна почати прибивати штакетник. Бажано спочатку розрахувати розмір дошки та відрізати по шаблону. Вирівнювати верхню частину паркану краще за все за допомогою шнура.

Якщо всі етапи зроблено правильно, ви отримаєте надійний паркан, створений своїми руками.

Переваги та недоліки дерев’яного паркану

  • Дерев’яний паркан – це надійна і водночас красива огорожа для вашої ділянки. При порівнянні з металевим або бетонним, він максимально екологічний та виглядає органічніше, а ціна монтажних робіт є нижчою. 
  • Самий головний недолік огородження з дерева – його невелика довговічність. З появою паркану з профнастилу, у якого термін використання набагато більший, дерев’яний матеріал відходить на другий план.