Спальня є синонімом спокою та інтимної атмосфери. Це місце, де можна розслабитися після важкого дня та спокійно заснути. Дружній, затишний інтер’єр може бути легко створений з використанням м’яких меблів, відповідного текстилю та освітлення спальні. Таким чином, джерело світла у спальні надзвичайно важливе, оскільки правильно налаштоване світло допоможе відволіктися від важкого робочого дня та буденних справ.
Освітлення в спальні
Щоб спальня виглядала гармонійно, важливо правильно підібрати джерела освітлення біля ліжка. Кожен стильовий напрямок має деякі вектори та тонкощі, від яких залежатиме оптимальний вигляд приміщення:
- Для мінімалістичного дизайну краще вибирати світильники, виготовлені зі скла та металу, а також сучасні бра на стіну.
- У східні будуари впишуться щедро декоровані ефектні джерела світла.
- Стримані скандинавські інтер’єри немислимі без ламп простих форм.
- У класичному стилі доречна люстра та настільні лампи спрощеного типу, дзеркало можна доповнювати лед (світлодіодною) підсвіткою.
- Еклектика ж допускає сміливе змішування стилів.
Загальне освітлення в спальню
При плануванні правильного загального освітлення спальні слід відштовхуватися в першу чергу від розміру і форми приміщення. В іншому випадку є шанс, що деякі зони постійно будуть перебувати в напівтемряві, а в інших світло битиме в очі.
Рекомендація: Розмір та дизайн джерел освітлення повинен відповідати площі кімнати. Громіздка люстра візуально зробить спальню тісною, а занадто мініатюрні ліжкові світильники справлятимуть враження стороннього предмета.
Оригінально виглядають джерела світла, розташовані на різних рівнях: люстри, стельові світильники, точкові світильники:
- Люстри найчастіше використовуються ще як елемент декору — надають кімнаті вишуканого та елегантного вигляду. Прекрасно вписуються в класичний інтер’єр, артдеко, або романтичний стиль. Для встановлення підвісної люстри потрібні високі стелі — від 2,7 м. Для маленької спальні 9-12 кв.м достатньо люстри діаметром 50 см, для великої можна взяти від 60 см.
- Стельові світильники — найліпший варіант, який розташовується безпосередньо на стелі з лампочками, закритими плафоном. Виріб використовується для декорації сучасної спальні. Доречний у лофті та мінімалістичному стилі. Такі світильники — рішення для приміщень зі стелями: 2,5-2,7 м. Плафон повністю закриває лампи, і їхнє світло не битиме в очі. Матове скло дає розсіяне освітлення, а прозоре — яскравіше.
- Точкові світильники розміщуються по периметру приміщення, поєднуються з люстрою, якій відводиться центральне місце. Таке освітлення може розташовуватися на поверхні натяжної стелі вздовж осі, півколом або в кілька рядів. Точкові світильники можна включати одразу або окремими групами. З кількістю виробів необхідно визначитися до монтажу стелі. Мінімальна відстань між ними має становити 30 см.
Світильники біля ліжка
Зона ліжка — друга за важливістю після загального освітлення. Тут можна читати книги, працювати за ноутбуком, спілкуватися та готуватися до сну. У цій зоні використовують бра, настільні прикроватні світильники, торшери — виконують більше декоративну роль і покликані забезпечити м’яке помірне освітлення.
Якщо Вас цікавить як правильно вибрати освітлення — орієнтуйтеся на загальний дизайн спальної кімнати:
- Бра — чудовий вибір для освітлення спальні, встановлюються з кожного боку ліжка. Бра ідеально підійдуть, якщо необхідно більше вільного місця на маленьких меблях. Якщо любите почитати перед сном у ліжку, зверніть увагу на моделі зі спеціальними рухомими кронштейнами, які дозволять направити світло прямо до книги.
- Настільні прикроватні світильники — найпоширеніший варіант у сучасній спальні. Встановлюються на тумби з обох боків ліжка, але можливі винятки. Різноманітність форм і забарвлень дозволяють підібрати необхідний варіант. Для читання потрібно встановлювати моделі на 5-10 см вище рівня очей, це дозволить зберегти зір від світла. Моделі із димером допомагають регулювати інтенсивність світла.
- Торшери мають чудовий вигляд у великих, просторих інтер’єрах. Використовуються як допоміжне освітлення, створюючи ліричну атмосферу в спальні, а також як лампи для читання. Моделі із прозорим відтінком, який добре розсіює освітлення, зроблять кімнату набагато більшою. Варіанти, що дають світло безпосередньо стелі, візуально збільшать інтер’єр.
Способи підсвічування в спальній кімнаті
Розглянемо способи застосування освітлювальних приладів докладніше, ознайомимося з варіантами підсвічування в спальній кімнаті:
- Загальне або центральне підсвічування представлене не тільки люстрою. Сучасні інтер’єри можуть обходитися виключно спотами (спрямованими світильниками) чи підвісними світильниками на шнурі. Геометричний центр приміщення вважається найбільш правильним місцем розташування люстри. Найкращим варіантом для спальні є непряме розсіяне світло, яке не б’є у очі.
- Локальне підсвічування функціональних зон потребує продуманості з боку власника спальні. Варто заздалегідь визначитись, у яких місцях знадобляться світильники. Крім настінних бра, часто використовуються підвісні світильники, торшери. Якщо в спальні передбачається зберігання речей в шафі-купе або наявність туалетного столика для косметики, варто подумати над освітленням цих зон.
Оригінальні ідеї освітлення спальні
Головна перевага спальні – освітлення за допомогою дизайнерської підвісної лампи. Тонка і ніжна модель може висіти трохи вище ліжка (над узголів’ям), або в центральній точці стелі. Деякі покупці обирають оригінальну люстру.
Пам’ятайте, що об’ємні люстри підходять тільки для великих, високих кімнат. Якщо спальня низька та затишна, є ризик переповнення. За допомогою правильного розміщення джерел світла можна підкреслити красу та оригінальність дизайну — особливо, якщо в спальні є речі, що становлять художню цінність.
Рекомендація: Підсвічування картин та експозиції сімейних фото дозволить привернути до них увагу.
Підкреслити світлом можна будь-яку деталь інтер’єру у спальній кімнаті. Це може бути оригінальне крісло або чудове узголів’я ліжка — правильне освітлення акцентує увагу на цікавих деталях.
Поради щодо вибору освітлення в спальну кімнату
Перш ніж планувати світлове оформлення в спальній кімнаті, рекомендується визначитися зі стилем кімнати, в яку сторону виходять вікна:
- Якщо вікна спальні виходять північ чи захід, недолік світла вранці може порушити природний ритм життя. Щоб гормон бадьорості вироблявся ефективніше, потрібно використовувати лампи холодного світла.
- У темний час доби яскраве світло у спальні недоречне. Тепле приглушене освітлення налаштовує на відпочинок, оскільки допомагає виробленню гормону сну.
- Кількість освітлювальних приладів залежить від того, чим саме власник має намір займатися в спальні: чи буде в ній організований кабінет, чи планується телевізор, чи потрібне підсвічування окремих зон.
- Вимикачів у спальні має бути кілька: при вході, щоб користуватися загальним освітленням; біля ліжка — для читання та підготовки до сну; у робочій зоні, якщо вона наявна.
Сучасний ринок рясніє різноманітністю освітлювальних приладів. Кожен з них призначений для певних цілей, тому вибрати вироби для комфортного освітлення спальної кімнати зовсім не важко.