Рослинам потрібне світло, а найсвітліше місце у квартирі, це підвіконня. Але в деяких будинках вони настільки вузькі, що на них ледве вміщуються вазонки з квітами. Якщо підвіконня розширити, то на ньому можна вирощувати навіть розсаду для городу.
Невеличкий столик біля стіни, що спирається на одну ніжку – чудове місце для квіткових горщиків
Для розширення підвіконня можна зробити приставку, що складається з трьох дерев’яних консолей – соснових брусків перерізом 25х40 мм з дошками, що закріплені знизу. Довжина дошок дорівнює довжині підвіконня (Малюнок 1).
Консолі вставляють під нижню частину стулки віконної рами, що виступає уперед. А щоб приставка не зсувалася, поблизу віконної рами в консолі закручують шурупи, доки вони не увійдуть у підвіконня. Кінці брусків-консолей можна також притиснути до підвіконня металевими пластинами, які вставляють в зазор між рамою та стулкою вікна (Малюнок 2).
Малюнок 1. Консольна підставка для розсади на підвіконні. Малюнок 2. Варіант кріплення брусків консолей за допомогою металевої пластини
Для підсвічування використовують лампи денного світла, які в стані створити рівномірне освітлення по всій довжині підвіконня. Лампи підвішують на двох мотузках. Для цього в протилежних кутах корпусу світильника свердлять по два отвори та роблять петлі для кріплення мотузок – кілька разів протягають мідний дріт (5-6 витків). У верхній частині віконного блоку закручують два шурупи на відстані, що дорівнює відстані між петлями на корпусі світильника. Після цього світильник підвішують та вставляють його у корпус лампи.
Для регулювання висоти підйому лампи в залежності від висоти розсади роблять спеціальний пристрій. В дерев’яному бруску перерізом 15х15 мм свердлять два отвори на відстані одне від одного, що дорівнює відстані між мотузками та протягають мотузки крізь ці отвори. Брусок розташовують посередині мотузок. Для цього проколюють мотузки тонким дротом та фіксують ним брусок на мотузках.
Світильник встановлюють на потрібній висоті навертаючи мотузки на брусок. Обране положення світильника фіксується жорстким дротом.
Розширити підвіконний простір можна за рахунок кришки екрану радіатора, яка має бути розташована на рівні підвіконня. На поличках розташованих біля вікна, можна розташувати найрізноманітніші квіти, включно і ліаноподібні
Щоб краще освітлювати рослини вдень, рекомендують встановлювати за розсадою екрани з поверхнею, що відбиває світло. У цьому випадку окрім прямого сонячного світла рослини будуть отримувати і додаткове відбите світло – це досить ефективний метод.
Екрани роблять зі щільного картону. На відстані приблизно 20 см від довгого краю картон згинають, а на частину, що залишається (50-60 см завширшки) наклеюють алюмінієву фольгу. Меншу частину картону підкладають під вазонки з розсадою, та повертаючи відносно лінії згину регулюють нахил екрану. Для поливання розсади екран легко відкидається назад.