В наші часи збільшується вплив Китаю на життя людей в усіх країнах. Тому не має бути несподіванкою візит справжнього китайця до вас в гості. А зустріти його та потішити краще зі стародавнім китайським винаходом – самоваром. Самовари часто ставлять на тацю, яку можна виготовити і самому з листової міді або мосяжу (латуні).
При цьому слід зважити і на саму форму самовару. Уявімо собі, що маємо справу з пристроєм у вигляді восьмигранної призми, та зробимо тацю з гранями.
Замість мосяжу (завтовшки у міліметр) або міді для виготовлення можна використати листи алюмінію або бляхи.
З паперу (газети) вирізають приблизний шаблон (1) та виставляють на нього самовар, щоб прикинути розміри. Коли повністю визначаються з габаритами виробу, дають з кожного боку припуск по 20 мм та перебивають на метал всі контури разом з лініями загинів користуючись сталевої рисувалкою. Припуск тут, це подвоєна висота бортика майбутньої таці. Ця висота має бути невеличкою, щоб бортики не чіплялися за самовар.
1. Шаблон вирізання металу роблять зі звичайної газети. 2. Для формування бортиків у заготовки з усіх боків відгинають припуск у двадцять міліметрів. 3. У лещатах затискають сталеву оправку для вибивання відігнути бортиків.
Ножицями по металу вирізають заготовку по зовнішньому контуру, та згідно з лініями загину її загинають плоскогубцями під прямим кутом (2). Щоб у місцях загинів не було зморшок та кривизни, метал виправляють молотком на оправці (3). Бити молотком слід обережно, періодично відпалюючи заготовку пальником (4). У прямих кутах таці кутки, що створилися, загинають на оправці убік (5) та притискають до майбутнього бортика (6).
4. Процес формування відігнутого краю заготовки є довгим та потребує акуратності. 5. У прямих кутах таці при згині відігнутого краю створюються кутки. 6. Кутки в прямих кутах таці слід вирівняти та ударами молотка притиснути з зовнішнього боку майбутнього бортика.
Після формування вертикально відігнутого краю по периметру таці плоскогубцями загинають по позначених лініях (7) та вирівнюють її молотком (киянкою) по підкладці (8). Коли дно таці стане рівним, всю тацю зачищають дрібною шкіркою та полірують. З часом на таці створюється патина, яку можна так і залишити, щоб підкреслити ефект старовини (9).
7. Відігнуті краї по периметру таці вигинають плоскогубцями назовні. 8. Остаточно формують бортики таці на оправці легкими ударами молотка. 9. Через деякий час на поверхні готової таці з’являються сліди патини.
Одним з варіантів виготовлення таці є не загинання боків, а окреме їх виготовлення у вигляді стрічок та лютування їх твердим лютом (припоєм).
Якщо вам попався круглий самовар, то оправки та підкладки слід обрати відповідної форми.
Мідний самовар у комплекті з тацею під захистом китайського дракону
Тож, візит представника Китаю вам тепер не страшний, але в чеканні цієї події можна поласувати чаєм з пирогами і в родинному колі.