У кожному будинку є місця, де мікробів мешкає більше, ніж в туалеті. Як знайти розсадники бактерій і позбутися від них? Дізнаєтесь далі.
Бактерії і віруси живуть скрізь. У тому числі на тілі людини і всередині. Вони є в повітрі і на всіх поверхнях в будинку. Але далеко не всі вони надають шкідливу дію і можуть привести до хвороби. Навіть всім відомі стрептококи і стафілококи є одними з традиційних елементів мікрофлори.
Неприємності очікують людину тоді, коли колонії хвороботворних мікроорганізмів неконтрольовано розростаються і трапитися це може в найнесподіваніших місцях.
Як з’ясували вчені, навіть після самого ретельного прибирання в квартирі залишається величезна кількість хвороботворних мікроорганізмів. Це відбувається тому, що прибираючи, ми просто не знаємо улюблені місця їх проживання. Ми ретельно відмиваємо туалет, заливаємо дезинфікуючим гелем унітаз, до блиску натираємо поверхні меблів і навіть з лампочок витираємо пил, а мікроби знайшли для проживання зовсім інші місця. І як правило, в цих місцях вологий і теплий клімат, який сприяє їх швидкому розмноженню. У таких «курортних» умовах їх кількість за день зростає в 4-5 разів. Отже, де мешкають мікроби і як їх позбутися?
Морозильна камера
Незважаючи на низьку температуру, в морозилці мешкають мільйони бактерій. Здавалося б, звідки вони там? Відповідь проста: вони туди потрапляють разом з такими продуктами, як м’ясо, риба, які є носіями великої кількості бактерій.
Дивіться також: Новорічна гірлянда
Як правило, люди досить рідко миють морозилку, зазвичай до цього їх змушують крижані нарости, через які вже важко закрити дверцята, а якщо холодильник обладнаний системою “no frost”, то камеру взагалі перестають мити.
Насправді морозилку необхідно мити приблизно раз в три тижні. Причому по повній програмі – розморозити, звільнити її від продуктів і вимити розчином з содою або з оцтом. Після чого камеру потрібно провітрювати протягом двох-трьох годин.
Кухонна раковина
Як це не дивно, але деколи навіть унітаз буває чистішим, ніж раковина. Брудний посуд із залишками їжі, що досить часто стоїть по декілька годин в мийці – це просто райське середовище для розмноження кишкової палички, сальмонели і т.д. Ці та інші хвороботворні бактерії з раковини з легкістю потрапляють на наші руки, а потім і в їжу.
На відміну від унітазів, які більшість людей не просто чистять, але більш-менш регулярно дезінфікують, подібну процедуру з раковиною проробляють лише деякі. Як правило, миють її звичайним миючим засобом і вважають, що для чистоти цього достатньо.
Щоб запобігти поширенню бактерій, лікарі з гігієни рекомендують мити мийку раз в день хлорвмісних розчином. Потім залити трохи цього розчину в труби (там теж повно бактерій), зачекати і черех декілька хвилин змити великою кількістю води. Після всіх санітарних процедур ретельно вимийте руки.
Губки для миття посуду
Під час чищення раковини люди не завжди звертають увагу на губки. Але ж вони просто ідеальне середовище для розвитку хвороботворних бактерій: при зіткненні з брудним посудом і поверхнею раковини, губки вбирають в себе частинки їжі. Живильне середовище, висока вологість і тепло – це якраз те, що потрібно для швидкого розмноження бактерій. Тому, поверхня губок для миття посуду аж кишить бактеріями – більше 21, 5 тис. мікроорганізмів на 1 кв.см. Їх неможливо усунути, якщо губку просто вимити з милом.
Іноді губки просочують хлорвмісних розчином, іноді витримують в розчині оцту. А ще їх просто потрібно частіше міняти. Прості і дешеві губки для миття посуду і раковини не слід використовувати довго: 1-2 тижні (залежно від інтенсивності використання), а потім потрібно взяти нову.
Обробні дошки
На обробній дошці ріжуть і чистять м’ясо, рибу, сирі продукти, після чого споліскують її теплою водою з-під крана і вважають, що дошка вимита, і ніякі мікроби не загрожують. Нічого подібного!
Як підрахували вчені, на 1 кв.см середньостатистичної обробної дошки може припадати до 30 тис. бактерій. Багато з них є дуже небезпечними. Після оброблення м’яса на поверхні дошки можуть залишатися сальмонели. І якщо м’ясо термічно обробляють, то хліб, який нарізають на тій же дошці, термічній обробці не підлягає.
Обов’язково повинні бути різні обробні дошки – одна для оброблення м’яса та риби, інша – для хліба, а третя – для овочів. І незалежно від спеціалізації, дошки необхідно обробляти окропом або антисептичними розчинами, наприклад, перекисом водню. Це не складно, перекис не має запаху, досить просто протерти дошку і можна бути спокійним за своє здоров’я.
Вентиляційні решітки
Під час прибирання люди рідко звертають увагу на вентиляційну решітку. Вона знаходиться під самою стелею, і до неї не так просто дістатися. Тим часом, вентиляційні решітки – це воістину відмінний куточок для розвитку бактерій. Так, як миють її порівняно рідко, вона буквально обростає пилом.
За рахунок теплого повітря, що йде від плити, а також вологості від готування і миття посуду, під стелею кухні утворюється теплий і вологий «клімат». У такому сприятливому середовищі бактерії розмножуються в геометричній прогресії. За день їх кількість може збільшуватися в 4-5 разів, утворюючи «мегаполіс» в два мільйони мікробів.
Тому, по можливості, краще використовувати знімні грати. Знявши, їх потрібно вимити в мильному або содовому розчині, а потім протерти спиртовою серветкою.
Ванна
Як не дивно, але місце, де ми миємося, саме потребує ретельної санобробки. В ході мікробіологічної перевірки ванн, дослідники в кожній четвертій з них виявили стафілококи! На думку експертів, в ванну бактерії потрапляють з труб, де для них створено ідеальне живильне середовище.
Вихід простий – регулярно дезінфікувати ванну засобами з вмістом хлорки, а після купання – чистити її засобами для ванн, а потім насухо витирати рушником.
Фіранка для душа
Ще одне улюблене місце для бактерій – вінілові фіранки в душі. У нижній частині фіранки, яка вже давно використовується, зазвичай є наліт жовтуватого кольору з розводами – це поселення хвороботворних бактерій, яких приваблює тепло і волога.
Вінілові фіранки потрібно частіше міняти та мити, або зробити розсувні «шторки» зі скла, як у душових кабін, адже їх легко мити дезінфікуючими розчинами.
Насадка для душа
Ще одне джерело поширення бактерій – насадка для душа. Всередині неї і в самій трубі теж ідеальні умови для розмноження бактерій – тепло і волога.
При включенні води люди буквально зрошують себе бактеріями, що скупчилися всередині насадки в проміжках між сеансами душа. При попаданні їх на слизову ротової порожнини і в очі є ризик захворіти кон’юнктивітом.
Убезпечити себе не складно. Потрібно щотижня, або і двічі в тиждень знімати душову насадку і промивати її в содовому розчині або в розчині лимонної кислоти. Це, по-перше, очистить її від вапняних відкладень, по-друге, позбавить від колоній хвороботворних мікроорганізмів. При включенні води потрібно трохи спустити її, щоб промити пристрій потоком чистої проточної води.
Зубні щітки
Все ж найбільше бактерій мешкає в ротовій порожнині людини – там їх міститься близько 100 млн. При чищенні зубів частина мікробів залишається в щетині зубних щіток. Коли після чистки зубів мокру щітку засовують в футляр, то тим самим створюють сприятливе середовище для подальшого розмноження бактерій.
Найкраще після процедури ретельно промити щітку теплою водою і поставити її склянку, щоб вона змогла висохнути.
Комп’ютери та електронні гаджети
Руки людини ніколи не бувають ідеально чистими, на них завжди є бактерії. А ще є виділення сальних і потових залоз шкіри. Крім того, люди чхають і кашляють. Не складно здогадатися, що все це залишається на клавіатурі комп’ютера, на смартфоні і телефоні. Навіть, якщо бруд не видно візуально, потрібно регулярно протирати всі ці пристрої спеціальними дезінфікуючими серветками. Особливо, якщо комп’ютером користуються всі члени сім’ї.
На закінчення слід сказати – ідеальної чистоти не буває. Неможливо зробити свій будинок стерильним. За сучасними уявленнями вчених-імунологів це і не потрібно, – організм людини повинен піддаватися атакам мікроорганізмів, щоб виробляти захисний імунітет. Але уважно проаналізувати особливості свого будинку і очистити місця скупчення бруду і бактерій – потрібно обов’язково!