Подушка з лікарськими травами

aromatichni_podushki

Старовинні рецепти трав’яних зборів для лікування і зміцнення здоров’я передавалися колись з покоління в покоління. Цілющу силу трав використовували не тільки для приготування відварів і настоїв. Ароматерапія теж була відома і широко застосовувалася.

Ефірні масла, аромалампи є майже в кожному будинку. Настій трав і трав’яні чаї з м’ятою і мелісою п’ють на ніч багато людей. Тож, настав час згадати про ще один старовинний спосіб для гарного сну – подушка з лікарськими травами. Про це і поговоримо.

Що ж таке трав’яна подушка?

aromapodushka

Звичайні подушки в старовину набивали пухом, пером, шерстю або сіном. Якщо в сіно додавали м’яту, шавлію, конвалію, мелісу, то така подушка наповнювала весь будинок пряними ароматами.

Трав’яні подушки робили не тільки для того, щоб на них спати. Бо ж здається спати найприємніше на м’якій пуховій подушці. Травами набивали спеціальні мішечки різної форми і укладали в головах. Але справа в тому, що коли така подушка нагрівалася від тепла людського тіла – аромат ставав набагато сильнішим.

Трав’яні подушки можуть виконувати різні завдання: знімати втому, заспокоювати, розслабляти, поліпшувати роботу серця, полегшувати дихання, допомагати при хропінні.

А вибираючи її, не забудьте вивчити не тільки користь, але і протипоказання, а також прислухатися до свого організму: запах трави повинен подобатися.

Вибираємо трави для подушки

travi

Трави для набивання збиралися різні і використовувалися в залежності від їх властивостей. Лікувальні властивості трави-наповнювача визначають призначення самої подушки.

Деревій додають в подушку для профілактики грипу, вірусних і респіраторних захворювань в період міжсезоння, зміцнення імунітету. Фітонциди деревію мають бактерицидні та імуностимулюючі властивості та є природним антибіотиком. Заготовляють деревій під час цвітіння, зрізають верхівку стебла, 15 см завдовжки.

Звіробій застосовувався ще в Стародавньому Римі, його не дарма донині вважають дивом від 99 хвороб. Ця диво-трава володіє антибактеріальними, антисептичними, імуностимулюючими властивостями, вона покращує роботу серця, кровообіг, є ефективним антидепресантом. Подушка із звіробоєм зміцнить імунітет, допоможе при застуді, грипі, полегшить дихання під час сну. Заготовляють звіробій в період цвітіння, обрізаючи верхню частину довжиною 20 см. Суха трава зберігає бальзамічний аромат рослини.


Чебрець ( «трава тим’ян») стародавні люди вважали божественною травою, яка повертає здоров’я і життя. Сучасна медицина визнає чебрець потужним антисептиком, легким снодійним, природним анальгетиком і антибіотиком. З його допомогою лікують апатію і депресію, зміцнюють імунітет. Подушка з чебрецем допоможе при застуді, вона полегшить дихання, допоможе зупинити запальний процес. Добре її застосовувати як профілактику респіраторних і вірусних хвороб. За старих часів чебрець любили додавати в дитячі матрасики і подушечки, щоб дітлахи заспокоювалися і бачили солодкі сни. Збирають під час повного цвітіння, зрізуючи всю наземну частину трави.

Хміль звичайний. Навіть тривале і наполегливе безсоння здатне відступити перед цим “ароматним лікарем”. Якщо Ви боїтеся проспати на роботу, то при засипанні відсувайте подушечку з хмелю подалі, а краще скидайте на підлогу. Хміль також допомагає при стенокардії, гіпертонії, неврозах і дратівливості. Якщо Ви використовуєте подушки з хмелю для заспокоєння перед сном дітвори, то будьте дуже пильні: звук шишок може викликати інтерес і бажання спробувати їх на смак (малюки все тягнуть до рота!). А це загрожує болями в животі, нудотою і блювотою. Збирати шишки хмелю краще восени.

Материнка звичайна має дивовижний аромат, заспокоює нерви і сприяє здоровому сну. Заготовляють траву в липні – серпні. Для цього зрізають верхні частини рослини, відступаючи 20-30 см від кореня.

Шавлія лікарська володіє сильним заспокійливим ефектом, зміцнює імунітет. Добре застосовувати шавлієву подушечку під час застуд, при запальних процесах, як профілактику вірусних і респіраторних захворювань. Заготовляють всю наземну частину шавлії в період цвітіння.

Герань лугова (не слід плутати з пеларгонією) рекомендується при застудах, грипі, отитах. Вона має антибактеріальну та противірусну дію, зміцнює опірність організму до різних інфекцій. Подушка з геранню добре заспокоює і допомагає заснути. Збирають герань в пору цвітіння: з червня по вересень. Причому лікувальні властивості притаманні майже всім видам герані (лугова, криваво-червона, лісова і т.д.).

Конюшина червона. Її застосовували в ароматерапії ще в давнину. Вона володіє противірусними, антибактеріальними, стимулюючими властивостями. Корисна при головному болю, особливо мігрені, при гіпертонії, полегшує дихання при кашлі, при астмі. Для наповнення подушки використовують квітучі головки рослини, які збирають в червні – вересні.

М’ята перцева покращує серцеву і мозкову діяльність, заспокоює під час стресу, депресії, знімає зайве збудження, тонізує в пригніченому стані. Подушка з м’ятою особливо корисна гіпертонікам, її використовують для профілактики інфарктів міокарда. Лікувальними властивостями володіють всі види м’яти. Збирають листя і квітучі верхівки м’яти під час цвітіння (з кінця червня по вересень), бажано в першій половині дня.

Листя берези мають антибактеріальні властивості, зміцнюють імунітет. Подушка з березовим листям – відмінна профілактика простудних захворювань, допомагає при головному болю. Найкраще заготовляти листя в травні під час цвітіння дерева.

Квітки бузини чорної застосовували для лікування ще первісні люди. Фітонциди бузини чорної мають антибактеріальні та протизапальні властивості. Подушечка з бузиною допоможе при застуді, грипі, полегшить дихання, зніме головний біль. Суцвіття збирають в пору цвітіння.

Меліса (м’ята лимонна) володіє унікальними лікувальними властивостями: противірусними, протизапальними, антимікробними, антидепресивними. Подушка з мелісою зміцнює імунітет. Вона хороша при безсонні, неврозах, головних болях, при застудах, грипі, як профілактика і лікування серцевих хвороб, полегшує дихання уві сні. Мелісу збирають в період цвітіння.

Ромашка аптечна – найдавніша лікарська рослина, яка має заспокійливі, антисептичні, антибактеріальні властивості. Застосовується подушка з ромашкою при безсонні, неврозах, депресії, при серцевих захворюваннях, як профілактика простудних захворювань, також полегшує дихання уві сні, усуває головні та інші види болю. Збирають для подушок квіточки-головки або всю надземну частину ромашки під час цвітіння з травня по липень.

Полин звичайний (чорнобиль) – найдавніша лікарська рослина. Є протизапальним засобом, зміцнює імунітет, відновлює працездатність, заспокоює нервову систему, полегшує дихання під час сну. Подушка з полином допоможе при безсонні, неврастенії, депресії, судомах, головних болях. Її можна використовувати для профілактики і лікування простудних і вірусних захворювань. Збирають верхівки рослини завдовжки близько 20 см під час цвітіння, стебла не повинні бути завтовшки 5 мм.

Лаванда вузьколиста відноситься до найдавніших цілющих трав. Лаванда потужний антисептик, природний антибіотик, анальгетик. Подушка з лавандою поліпшить роботу серця, зніме головний біль, зміцнить імунітет і фізичну витривалість, поліпшить розумову працездатність, заспокоїть нерви, допоможе впоратися з депресією, безсонням. Заготовляють квітучі верхівки рослини завдовжки близько 12 см в кінці червня – початку липня. Найбільш цілющою вважається лаванда, зібрана в День Івана Купали.

Не засмучуйтеся, що не встигли заготовити потрібні Вам рослини в період їх цвітіння. Будь-яку лікарську рослину Ви зможете придбати в аптеці. При покупці зверніть увагу на термін придатності.

Варіанти зборів трав

Для наповнення подушки можна використовувати одну траву або змішати її з іншими. Рекомендують змішувати рослини, здатні посилювати і доповнювати дію одна одної.

М’ята, меліса, таволга, буркун, пижмо, хміль – по 1 ст.л, полин, деревій – по 2 ст.л, лаванда, лавр, ромашка – по пів ст. л.

Лаванда, вербена, хміль – по 150 г, 2 столові ложки кореня фіалки.

По 1 ст.л., буркуну і пижмо, пів ст.л лаванди.

Полин – 2 ст.л, меліса, таволга і м’ята перцева – по 1 ст.л., ромашка – пів ст.л.

Деревій і ромашка – по 1 ст.л, розмарин – 3 ст.л.

Як зробити трав’яну подушку своїми руками

aromapodushki

Подушка може мати різні розміри: від звичайного до крихітного. Чим духмяніша і активніша рослина (розмарин, шавлія, шишки хмелю), тим подушечка повинна бути більша. Форму підкаже Вам, Ваша фантазія: кругла, квадратна, овальна. Якщо у Вас шийний остеохондроз, краще форма валика і набийте подушку травами щільніше.

Для основної наволочки (чохла або напірника) використовують тільки натуральні ( «дихаючі») і щільні тканини (бавовна, льон), щоб наповнювачі не просочувалися і не кололи обличчя і шию.

Зшийте пару знімних наволочок з батисту, бязі, шовку. Їх можна буде одягати поверх чохла, і міняти для прання.

Особливістю і недоліком ароматичної подушки є швидка зміна форми трав. Щоб уникнути цього, застосовують трави, які тримають форму краще. Додавання цих трав допомагає також уникнути передозування в тому випадку, коли хочеться мати велику подушку, а вибрані трави є сильнодіючими (розмарин, шавлія, шишки хмелю) і сильно пахнуть (м’ята, материнка, бузина). Будьте здорові!