Посилити обмін речовин, підвищити імунітет, поліпшити стан шкіри, заспокоїти нерви, розслабитися – у всьому цьому допоможе лазня! Багато століть у всьому світі вона вважається кращою процедурою очищення і оздоровлення, але крім цього відвідування лазні дарує ще й красу, а це особливо важливо для жінок.
Через високу температуру повітря в лазні, шкіра нагрівається, пори розширюються і очищаються, а після виходу на повітря – охолоджуються і звужуються, тобто відбувається свого роду гімнастика шкіри, завдяки якій зникають вугрі, розгладжуються зморшки, довше зберігається пружність і еластичність шкіри. Вважається, що лазня – це відмінна альтернатива дорогим кремам і різним салонним процедурам по омолодженню.
А допомогти добре попаритися в лазні нам допоможе звично ж – віник. Як-то кажуть: «У лазні віник дорожче грошей». Це означає, що віник в лазні – атрибут обов’язковий, без нього важко добитися максимальної користі. Тож, сьогодні ми поговоримо, як і який віник вибрати залежно від бажаного ефекту, як його заготовити і правильно використовувати.
Список віників для лазні
Найпопулярніший віник – березовий, його можна по праву вважати символом лазні. Береза – дерево чудодійне, в листі є корисні ефірні масла, дубильні речовини, вітаміни А і С. Летючі речовини, що виділяються листям, вбивають хвороботворні мікроби, знезаражують повітря, причому при нагріванні ця властивість посилюється.
Хочете покращити стан і колір шкіри, зменшити висипання і зморшки, або у Вас є легеневі захворювання, Ви курите, або ж Ваш імунітет і загальний тонус слабенький? Тоді вибирайте березовий віник! До речі, настій з листя берези допомагає зміцнити волосся і позбутися лупи.
Другий за популярністю віник – дубовий. Вибирайте його, якщо у Вас жирна шкіра і є запалення, дубовий «антисептик» допоможе зробити її чистою і матовою. Показані такі віники гіпертонікам і спортсменам, адже вони розслаблюють і заспокоюють. Завдяки наявності дубильних речовин в листі, паритися віниками з дуба особливо корисно тим, хто схильний до пітливості.
Дубовий віник об’ємніший і важчий березового, особливо у вологому стані, але зате він дає більше пари і довговічніший, його вистачає на кілька походів в лазню.
Дуже популярний в лазні віник липовий. Липа, як відомо, володіє протизастудними, протизапальними, зміцнюючими властивостями – тому, липовий чай завжди рекомендують, як одний з кращих народних засобів.
Те саме можна сказати і про липовий віник, причому він допомагає при головних болях і порушеннях сну. Використовуючи липовий віник в косметичних цілях, можна позбутися від вугрів, різних висипань і навіть відбілити шкіру, наприклад, виводячи веснянки і плями після прищиків. Відвар з липи корисний для ламкого, посіченого волосся.
Дуже корисно і приємно паритися черемховим віником. Він ніжний до шкіри і володіє приголомшливим ароматом. Протизапальні та антисептичні властивості притаманні і черемховому листю.
Речовини, що знаходяться в них, допомагають боротися з прищиками, лікують рани і виразки, зміцнюють волосся і виганяють простуду.
Дуже «м’які» та ароматні вишневі і смородинові віники. Вони володіють менш вираженими лікувальними властивостями, але зате паритися ними одне задоволення! Але, на жаль, віники ці дуже неміцні.
Хвойні (ялицеві, кедрові, ялинові) віники менш популярні, хоч і не менш корисні. Справа в тому, що вони досить «грубі», і користуватися такими віниками краще тільки досвідченим парильникам, які в змозі терпіти можливі подряпини під час ударів. Відкладіть цей віник в сторону, якщо у Вас ніжна шкіра і особливо, якщо є шкірні захворювання.
Іншим такі віники показані при лікуванні легеневих захворювань (в тому числі туберкульозу) і ревматизму, частих застудах, при головному та зубному болю, для заспокоєння нервової системи. Одна з переваг віників з хвойних порід дерев полягає в тому, що можна користуватися свіжим віником в будь-яку пору року.
Якщо Вам все-таки захотілося сходити в лазню з хвойним віником, спробуйте трохи зменшити його здатність колотися: довше запарюйте і доповніть по периметру гілками листяних порід дерев.
Віники з кропиви беруть з собою в лазню нечасто. Але насправді, після розпарювання кропива так сильно вже не «кусається», а лише злегка пощипує, на шкірі залишається легке почервоніння без утворення пухирів.
І все-таки такі віники частіше використовують досвідчені любителі лазні, позбавляючись в процесі від ревматизму і болю в м’язах, покращуючи стан шкіри при фурункульозі і вуграх, допомагають організму при захворюваннях печінки і нирок.
Одним з найбільш екзотичних віників вважається евкаліптовий, причому використовуються листя тільки евкаліпта прутовидного. Листя у нього щільні, яскраві і ароматні. Вважається, що досить 2-3-х походів в лазню, щоб позбутися від багатьох легеневих проблем, використовуючи цей віник.
Евкаліптовий віник показаний і тим, у кого є неврологічні захворювання, болять суглоби, бувають часті застуди. Однак віник з евкаліпта досить дорогий і ним не дуже зручно наганяти жар, тому простіше додати листя евкаліпта в інший віник – наприклад, березовий або дубовий.
До речі, віники зовсім не обов’язково повинні складатися з листя однієї рослини. Їх можна комбінувати між собою, а також додавати листя ясена, клена, тополі, полину та інших рослин.
Як заготовити віник
Заготовляють віники найчастіше навесні, коли дерева покриваються молодими, цілющими листями. За старих часів орієнтувалися на свято Трійці. Бажано зрізати гілки в суху погоду і в другій половині дня, щоб листя було сухими. Це буде гарантією, що вони не зіпсуються і не будуть обсипатися. Вибирайте здорові, не пошкоджені хворобами дерева.
Ножем зріжте гілки близько 50 см в довжину. Нижні листя видаліть, зв’яжіть гілки мотузкою або міцною ниткою. Товщина віника повинна бути такою, щоб його було зручно тримати в руці, але при цьому він не повинен бути тонким або занадто важким (запарений віник в два рази важчий сухого). Зберігають віники в сухому, прохолодному і добре провітрюваному приміщенні.
Як запарювати віник
Запарюють віник безпосередньо перед застосуванням. Якщо віник свіжий, то його досить просто прополоскати в теплій воді – і можна відразу йти в парилку. З сухими віниками чинять інакше. Спочатку їх витримують хвилин 10 в холодній воді, потім хвилин 5 в теплій, а вже після ще на 5 хвилин кладуть в гарячу і накривають кришкою. Для повторного використання віник промивають в теплій воді і висушують.
Запарювання хвойних і кропив’яних віників має свої особливості. Свіжі хвойні віники запарюють в окропі, накривши кришкою, до тих пір, поки хвоя не стане м’якою (близько 20 хвилин). Віники зі свіжої або сухої кропиви кілька разів перекладають з холодної в гарячу воду, і навпаки (на 1-2 хвилини). Після такої підготовки віник НЕ буде обпікати шкіру. Воду після запарювання віника дуже добре використовувати для ополіскування волосся.
Березовий віник можна використовувати 1-2 рази, дубовий – 2-3 рази, хвойні – 3-4 рази, липовий – 1-2 рази, а ось кропив’яний і інші віники з трав – тільки один раз.
Вибирайте віник, враховуючи те, який ефект Ви бажаєте отримати. Відправляйтеся в лазню – і нехай цілющі листя і трави подарують Вам здоров’я, красу і молодість! З легким паром!