На жаль, напевно, у кожної господині хоч раз в житті траплялася така трагедія: улюблена річ полиняла. При цьому полиняти може все: плаття, сорочка, блуза, білизна і навіть купальник. Невже в даній ситуації тільки один вихід – викинути річ на смітник або внести її до категорії «для дачі»? Звичайно, ж ні! Річ, що полиняла, можна все ж таки врятувати і спробувати повернути їй попередній вигляд в домашніх умовах. Однак потрібно трішки Вашого терпінням, адже повністю відіпрати полинялі плями на одязі набагато складніше, ніж запобігти їх появі. Отже, для Вас поради по врятуванню полинялих речей. Мотайте на вус!
Як позбутися від полинялих плям – загальні поради:
Порада №1
Приготуйте велику емальовану ємність (нехай це буде каструля або відро) з водою і додайте нашатирний спирт з розрахунком 20-30 мл на 10 літрів води. Тепер занурте у воду усі полинялі річ і доведіть все це до кипіння на плиті. Таку процедуру потрібно повторювати 3-5 разів (але взагалі все залежить від ступеня забруднення).
Важливо! Будьте уважними! Не всі речі можна кип’ятити, тому уважно дивіться і розшифровуйте значки на етикетці Вашого одягу.
Порада №2
А ось якщо полиняли джинси, то не варто прати їх по декілька разів, це тільки погіршить ситуацію. Їх потрібно перефарбувати в інший колір, або носити так. І Вам не почулося. Більш того, Вас можуть прийняти за справжню модницю, адже часом полинялі і рвані джинси – це не ознака їх старовини, а останні модні тенденції.
Також джинси можна зробити на кілька тонів світліше, для цього візьміть соду, або спеціальний відбілювач.
Порада №3
У випадку з полинялими речами з щільної тканини можна діяти так само, як і з джинсами. Тобто перефарбувати річ за допомогою спеціальної фарби, відбілювача, або навіть синьки. Таким чином Ви подаруєте своїм речам друге життя, а не відправите їх у сміття.
Запам’ятайте! Полинялу річ можна врятувати лише раз! Повторювати по кілька разів одну з вищеописаних процедур не варто і не можна, бо ж річ остаточно зіпсується – тканина стане тонкою і втратить пристойний вигляд.
Як відбілити полинялу білу річ?
Найчастіше після прання білої білизни з кольоровою вона набуває некрасивого сірого відтінку. Якщо Ви дістали вміст пральної машинки і виявили таку неприємність, можна виправити ситуацію. Потрібно заново перепрати білий одяг або білизну з великою кількістю порошку, додавши в нього трохи кальцинованої соди. І головне – цього разу ніякого кольорового одягу в барабані машини.
Але бувають також ситуації, коли повторне прання не приносить бажаних результатів. Що ж робити в таких ситуаціях? Для початку речі слід замочити на 5-6 годин в теплій воді з додаванням якісного відбілювача, що підходить саме для цього типу тканини. Після цього необхідно ретельно прополоскати річ у великій кількості холодної води або заново випрати з додаванням того ж відбілювача.
Багато господинь, як і раніше, використовують в якості відбілювача хлорвмісні засоби. Робити цього не варто, оскільки під впливом хлору може статися абсолютно небажаний ефект – раніше біла річ стане жовтою. А видалити таку жовтизну практично неможливо.
Можна також вдатися до методу, який використовували наші бабусі – виварювання. У воду для посилення ефекту можна додати мильну стружку, таблетки гідропериту, содовий розчин, перекис водню або нашатирний спирт. Так, наприклад, відбілити бавовняну скатертину можна, прокип’ятивши її в 10 літрах води з додаванням 15 мл нашатирного спирту і 200 мл перекису водню. Але виварювати можна тільки натуральні тканини, синтетика під впливом високих температур може деформуватися. Слід також звертати увагу на наявність у виробі різних вставок. Для того, щоб не пошкодити їх під час виварювання, заздалегідь вийміть їх.
Порятунок кольорових тканин
Для того щоб в домашніх умовах повернути колишній зовнішній вигляд кольорової речі, її слід замочити на кілька годин у теплій воді з додаванням спеціального засобу для виведення плям. Його можна і просто додати в пральну машинку без попереднього замочування.
Якщо ж таким чином «реанімувати» річ не вдалося, можна спробувати відновити колишній колір за допомогою замочування у воді з додаванням нашатирного спирту. Для цього слід розчинити в 5 літрах теплої води – 100 мл нашатирю і занурити в неї виріб. Через годину його необхідно ретельно прополоскати у великій кількості води або випрати в звичайному режимі.
Щоб позбутися від плям на улюбленому одязі, можна скористатися і таким рецептом. Візьміть по 1 ст. ложці крохмалю, стружки господарського мила, лимонної кислоти і 0,5 ст. ложки звичайної кухонної солі. Змішайте всі інгредієнти, розведіть отриману суміш з водою до консистенції густої сметани і нанесіть на плями, акуратно втираючи, за допомогою губки. Залиште суміш на 12 годин, після чого виперіть в звичайному режимі з додаванням порошку.
Рекомендації по запобіганню появи неприємних плям речах:
Перед пранням уважно вивчайте етикетку, на якій вказано, при якій температурі слід прати виріб.
Обов’язково сортуйте речі, а перед тим, як закласти їх в барабан, перевірте відсутність випадково забутих з попереднього прання речей.
Новий одяг періть окремо. Для того щоб запобігти линянню, перед першим пранням замочіть виріб у розчині води і солі. Сіль закріпить колір і зробить тканину більш яскравою.
Не купуйте дешеві, низькоякісні синтетичні вироби кислотних кольорів – їх, як правило, просочують нестійкою фарбою, яка дуже швидко линяє.
Але, якщо все ж річ з тих чи інших причин полиняла, пам’ятайте, що відбілювати за допомогою таких засобів, як нашатирний спирт, перекис водню, лимонна кислота більше трьох-чотирьох разів не можна.
Якщо Ви будете слідувати всім цим простим порадам по врятуванню полинялих речей, то Ви ніколи не дізнаєтеся, що таке зіпсований одяг!