Стельові світильники: вибір та особливості використання

Велике значення має площа кімнати, до якої обирають освітлювальне обладнання. У маленькому приміщенні немає сенсу вивішувати громіздку п’ятиріжкову люстру: від цього стеля на вид буде здаватися нижчою, викрадаючи і без того обмежений простір.

stelsvit001

У цьому випадку доцільно придивитися у салоні до колекції накладних світильників, які не займають багато місця та більш гармонійно впишуться до інтер’єру.

Для кімнати з низькою стелею можна обрати компактний підвісний світильник, який направляє світло не згори донизу, а навпаки, знизу догори. Освітлена стеля буде здаватися вищою, а щоб кути не потонули у темряві, можна повісити парочку настінних бра.

У просторій студії розумним рішенням буде використання софітів. При вірному розташуванні вони будуть розділяти приміщення на дві функціональні зони – житлову да обідню. А на стелі вузького коридору можна змонтувати плаский плафон: його розсіяне світло допоможе не загострювати увагу на маленьких габаритах передпокою.

stelsvit002

Тип стелі

Для звичайної бетонної стелі без додаткових конструкцій світильники врізного типу не встановиш. Оптимальними варіантами тут є накладні та підвісні моделі. У великих приміщеннях з сучасним дизайном можна використовувати споти. Теоретично ніхто не забороняє монтувати й світлодіодні стрічки, наприклад, щоб підкреслити периметр. Але, якщо стеля не прикрашена якимись декоративними додатковими елементами (ліпниною або фігурами з гіпсокартону), таке підсвічування буде виглядати недоладним.

Проте на підвісних стелях – рейкових та гіпсокартонних – можна встановлювати будь-які освітлювальні прилади. Винятком можуть бути лише моделі на довгих шнурах або штангах, особливо, коли стеля багаторівнева. Для всього іншого ніяких обмежень немає. Тут треба керуватися стилістикою приміщення та обирати відповідно накладні, врізні джерела світла, звичайно ж і софіти. Вельми добре будуть виділятися окремі частини складних стельових конструкцій за допомогою світлових стрічок та шнурів.

stelsvit003

Складну систему освітлення можна створити і при наявності натяжної стелі. Тут підійдуть ті ж накладні та врізні світильники, але лише зі світлодіодними та люмінесцентними лампами. Звичайні лампи розжарювання надто сильно нагріваються, а натяжні стелі погано витримують високі температури. Використовувати ці лампи можна лише у тому випадку, якщо вони будуть знаходитися на відстані 30-40 см від плівки. Цього можна досягти, якщо повісити люстру, але це теж проблематично.

Скільки потрібно світла

У вітальнях, кухнях, спальнях рекомендують встановлювати освітлювальні прилади, які зможуть забезпечити потужність 12,5 Вт/м2. Для кабінетів цей показник досягає 25 Вт/м2, а для кімнат, де знаходяться діти – 17Вт/м2. В коридорах, передпокої, коморі надто потужне освітлення не потрібне, досить і 3-4 Вт/м2, те ж саме можна сказати й про санвузли.

Але всі ці цифри – для ламп розжарювання. Розраховуючи необхідну потужність світлодіодних та люмінесцентних ламп, треба знати – при такі інтенсивності світлового потоку, як у ламп розжарювання, потужність світлодіодних джерел менше у вісім раз, а люмінесцентних – у чотири рази.