Побілка та фарбування вже давно майже не використовуються. В наш час є набагато більш цікаві методи, засоби та матеріали за допомогою яких можна оздобити стелю в квартирі. Ось основні з них.
Гіпсокартон
Його слід використовувати лише тоді, якщо є завдання створити складну багаторівневу або об’ємну конструкцію. Якщо придбати гіпсокартон лише для вирівнювання поверхні, це не буде розумним вчинком, адже простіше наклеїти пінопласт бо натягнути вінілове полотно.
Якщо все ж працювати прийдеться з гіпсокартоном, передусім слід придбати набір листів завтовшки у 8-9,5 мм. Кухня або ванна потребують водовідштовхуючх «зелених» плит. Також буде потрібен комплект напрямних та стельових профілів, підвісів та хрестовин (1).
Монтаж здійснюється у декілька етапів
- Розмічання
- Складання каркасу
- Обшиття
На відстані 4 см від стельової поверхні за допомогою рівня на стіні роблять позначки з декількох пунктів, а потім з’єднують їх горизонтальною лінією. Аналогічно розмічають і інші стіни. Потім, горизонтально відступивши від кута стелі на 10 см, проводять вздовж короткої стіни стелі лінії кроком у пів метри. Такі ж лінії проводять і вздовж довгої стіни, так, щоб стеля була розділена на квадрати.
Дюбель-цвяхами закріпляють напрямні по розміченим позначкам на стінах. У пунктах перехрещення ліній на стелі фіксують підвіси та до них прикручують стельові профілі, вставивши перед тим їх у напрямні (2). Щоб стикувати елементи каркасу використовують хрестовини. Другий рівень фіксують на стелі вже напрямними та стельовими профілями а не підвісами.
Користуючись правилом та монтажним ножом, розрізають гіпсокартон, як заплановано. Щоб виконати криволінійну деталь, спочатку наносять її контури на матеріал, а потім вирізають лобзиком.
Готове обшиття встановлюють на каркас (3).
Пінополістирол
Його можна клеїти або паралельними рядами, або діагонально. Згідно з планом розмічають стелю. Перед тим як клеїти, слід відчистити матеріал від сміття, а після того вирівняти шпаклівкою та нанести ґрунтовку.
Монтують плитку починаючи з центру (навколо люстри), далі по лініях розмічання. Перед тим обрізають пінопласт в місцях можливого його торкання до стакану світильника. Для монтажу використовують рідкі цвяхи або клей ПВА. По закінченні роботи шви між плитами затирають шпаклівкою з гіпсу.
Натяжне полотно
Спочатку розраховують відстань між полотном та перекриттям маючи на увазі габарити стельових світильників. Зазвичай це не перевищує п’яти сантиметрів. Розмічання стін таке ж саме, як і при роботі з гіпсокартоном. Далі монтують багети для кріплення полотна по всьому периметру кімнати.
Змонтувавши профілі, встановлюють круглі платформи на металевих скобах під прилади освітлювання. Підвішують в кожному куті по будівельному затискачу, розмотують полотно та закріпляють його на тих затискачах. Вмикають теплову пушку, прогрівають матеріал та починають його натягувати.
Проштовхуючи закругленим шпателем в кожному куті в паз багету кінці полотна, фіксують плівку по кутах, а по периметру вже потім (1,2). Упевнившись, що стеля ніде не висне, обережно підрізують ножом краї матеріалу, що виступають. Намацують платформи для світильників та приклеюють там відповідні термокільця. По внутрішньому їх колу вирізають отвори у плівці. Витягують проводи освітлення, приєднують до них лампочки та закривають їх склом з обідком.
Тиньк та рідкі шпалери
Поверхню готують так само, як з пінопластом, після чого наносять два шари ґрунтовки. Коли вона висохне, починають основну роботу. Розраховують потрібну кількість суміші (кілограм та три метри) та відповідно до інструкції роблять розчин. Насипають заплановані декоративні добавки та знову все розмішують.
Готовий розчин наносять широким шпателем. Починають від выкна і рухаються зліва направо. Коли запланована гладка поверхня, її прокатують жорстким валиком, щоб отримати фактуру – структурним. Коли декоративний тиньк або шпалери висохнуть, їх вкривають вологостійким лаком або воском.