Правила сервірування столу

servirovka_stolu

Усім нам необхідно знати основні норми етикету. Найважливіша його частина – правильне сервірування столу. Тож, як правильно виконати сервірування столу і приймати за ним гостей? Спробуємо розібратися!

Стіл та стільці

stil_ta_stilci

Стіл обов’язково повинен бути накритий скатертиною, кінці якої опускаються по краях на 25-30 см, прикриваючи ніжки. Скатертина для столу – неодмінний атрибут застілля, що втілює собою повагу господині до гостей. Урочисті події вимагають білосніжної скатертини, а для звичайних посиденьок можна використовувати і кольорову. Крім того, скатертина має поєднуватися з інтер’єром приміщення.

Серветки бувають паперові і полотняні. Високий рівень обслуговування передбачає другий варіант. Перший – можна використовувати тільки в тому випадку, якщо скатертина виготовлена ​​з синтетики або іншої недорогої тканини. Чим більші серветки за розміром, тим зручніше гостям ними користуватися. Що стосується кольору, то вони повинні або бути в тон скатертини, або різко виділятися на її тлі. Серветки повинні бути з того ж матеріалу, що і скатертина.

Навколо столу розставляються стільці. Стільці повинні стояти один від одного на відстані не менше 50 см для комфортного розташування гостей.


Посуд і прилади

posud

Весь посуд для гостей повинен бути з єдиного набору, в ідеальному стані. Стандартний комплект зазвичай розрахований на 12 персон. Для більшої кількості людей варто купити 2 однакових сервізи. Вилки, ложки і ножі повинні гармоніювати з сервізом як за кольором, так і за стилем.

Перед тим, як сервірувати стіл, весь посуд натирають сухим лляним рушником для додання блиску. Розставляючи посуд на столі, тримають його за допомогою серветок, щоб не залишити плям від пальців. Особливо це стосується столових приладів – ножів, ложок, виделок. Келихи на ніжках тримають при розстановці виключно за ніжки, щоб також не залишити плям.

Для кожного, хто присутній за столом ставлять тарілку для закусок, поруч з якою або на яку кладуть тканинну серветку. Зліва від тарілки кладуть ложки і виделки, ножі розташовують праворуч. При цьому ріжуча сторона ножів дивиться в бік тарілки. Всі столові прилади і посуд повинні бути одного стилю.

Всі прилади мають у своєму розпорядженні порядок їх використання.

Основні правила сервірування столу – розташування тарілок, приладів і келихів

pravilne_serviruvannya

1. Тарілка. Нижня тарілка служить підставкою, і прибирають її тільки після десерту. Край тарілки ставиться врівень з краєм столу. На неї ставлять тарілки для страв, які Ви збираєтеся подавати, і якими будуть Ваші гості користуватися під час їжі. У самому низу – тарілка для основної страви. На неї ставиться тарілка для закусок. Ще вище буде стояти супова тарілка.

2. Прилади зліва. Зліва розташовуються вилки. Є просте правило, і запам’ятати його нескладно. Прилади використовуються від краю до тарілки, тобто спочатку використовують саму крайню, ліву вилку, потім – ту, що поруч з нею а потім вже ту, що найближче до тарілки. Зовнішня вилка – для закусок. Потім при необхідності – рибна вилка, і біля самої тарілки розташовується вилка для м’яса.

3. Прилади справа. Тут місце для ложок і ножів. Сама крайня – це супова ложка. Потім прилади для закуски. У напрямку до тарілки далі лежать: ніж для закуски і м’ясний ніж. При необхідності між ними кладуть рибний ніж.

4. Десертні прилади. Над тарілкою перпендикулярно іншим приладам кладуть маленькі ложечки і вилочки для десерту. Ніжка вилки дивиться при цьому наліво, а ніжка ложки – направо.

5. Склянки і келихи стоять справа вгорі біля тарілки. Порядок побудови – той, в якому ними будуть користуватися. Попереду келих для першого вина або аперитиву, навскоси – келих для другого вина. Поруч справа стоїть стакан або келих для води. Він залишиться на столі весь час, а ось непотрібні винні келихи можна буде прибрати.

6. Хлібна тарілка. Зліва поруч з кожним місцем, вище серветки і вилок, ставиться тарілка для хліба. Ніж для масла кладеться на правий край тарілки лезом вліво.

Тонкощі сервіровки

servirovka2

Відстань від тарілки і приладів до краю столу має бути близько 2-х см. Прилади повинні стояти один від одного на відстані близько 1 см. З лівого боку від закусочної тарілки ставлять тарілку для хліба на видаленні 10-15 см. Позаду закусочної тарілки ставлять келихи.

Обов’язково виставляються на стіл в спеціальному посуді сіль, перець і оцет. У кількох місцях виставляються в спеціальних підставках паперові серветки.

Перед самим початком обіду на столі розміщують алкоголь. Ставити міцні спиртні напої в їх фабричній тарі – ознака поганого тону. Вони повинні бути перелиті в графини.

Вина відкорковуються заздалегідь, щоб дати їм «подихати». Тільки шампанське відкорковується безпосередньо перед розливом. Перед їжею пропонують гостям аперитив, потім переходять до міцних напоїв і білого сухого вина, а в кінці – до червоного солодкого.

Подача страв на стіл відбувається в певному порядку. На початку йдуть холодні закуски. Після них йдуть гарячі закуски. Після цього переходять до гарячих перших і других страв. При цьому першими подаються страви з риби, а потім з птиці і м’яса.

Соуси подаються в соусниках. Якщо в соуснику відсутній “носик”, то тоді в ньому повинна перебувати ложка для розливання. Важливий момент – соус застосовують тільки для основних страв, а не для гарніру!

Салати подають на стіл або в великих салатницях з ложкою для їх накладання, або в маленьких чашах для кожного гостя індивідуально.

Першою за накритий стіл сідає господиня, потім інші жінки. Чоловіки при цьому допомагають їм сісти, відсуваючи і підсовуючи стільці.

 

Ось такі прості і дуже корисні правила по сервіруванню столу Ви сьогодні отримали. Дотримуйтесь їх, адже це легко та вишукано!