Вибір імені для дитини на честь Святих

im_ya_osnovna

Ім’я людини – супутник всього її життя. Багато батьків підбирають його ще за кілька місяців до появи дитини на світ, інші ж до самого народження малюка не можуть визначитися, як назвати чадо. У давні часи вірили, що ім’я є не тільки носієм інформації про людину, але і саме здатне впливати на долю свого володаря. У минулому люди нарікали дітей, орієнтуючись виключно за православну книгу «Святці», в якій по місяцях розписано, який день присвячений тому чи іншому Святому. Так малюкові вибирали заступника і покровителя, який все життя буде охороняти свого «підопічного».

Трохи історії

vibir_imeni

Здавна християни вірили, що назвавши малюка на честь праведника, його залучають до святості, вірі. Майже всі батьки були впевнені в тому, що дитина бере на себе частину тих заслуг, сил, якостей, які були у православних Святих.

Майже кожен день року присвячений канонізованій людині, тому обрати, як назвати дитину не складає труднощів. Іноді одному Святому присвячується відразу кілька днів в році. У ці дні людина святкує свої іменини.

На Русі люди приходили до церкви і радилися з батюшкою, який пропонував на вибір кілька варіантів наречення. У радянську епоху традиція називати дітей за «Святців» забулася і повернулася лише кілька десятиліть тому.

Сучасні батьки аж ніяк не проти дати малюкові ім’я Святого, яких календар містить чимало як для дівчаток, так і для хлопчиків. В даний час дитина в житті може мати одне ім’я, а бути хрещеною – з іншим, яке і вибирається відповідно до книги «Святці».

Православна книга

Що ж таке «Святці»? Ця книга носить і іншу назву – «Місяцеслов». У неї внесені імена Святих, які розташовані по днях і місяцях року. Цей список складений Православною Церквою.

У певні дні шанується пам’ять канонізованих православних під час богослужінь. Список включений в богослужбові книги – молитвослов, акафістнік, канонік.

Перелік святих, щоб здійснити вибір імені, можна знайти в середині або в кінці цих книг. Єдино прийнятої, стандартної редакції цього списку не існує. При його складанні необхідно строго виконувати одне правило – бути присутнім в ньому повинні виключно канонізовані православні. Коли «Святці» видаються не в богослужбових книгах, називають список «Місяцеслов».

Вибір імені

vibir_imeni2

Вітаючи один одного, люди іноді плутають і бажають щастя і здоров’я на іменини в День Народження. Колись ці два свята дійсно в більшості випадків збігалися, але сьогодні це велика рідкість. Іменини є днем Ангела або Святого, на честь якого людина названа, тоді як День Народження являє собою дату появи людини на світ.

Пов’язано це з тим, що вибір імені в даний час все ж більше залежить від уподобань батьків, а не від «Святців». Пояснити це просто. У книзі можна знайти близько 1700 імен, більшість з яких – чоловічі. Практично всі вони не застосовуються в сучасному світі і навіть звучать трохи дивно для нашого слуху.

У зв’язку з цим, сучасні батьки називають дітей на честь канонізованих православних для хрещення. Як і мирське, хрестильне ім’я залишається з дитиною на все життя. Незалежно від того, чи збігається воно з мирським, святкувати іменини дозволяється стільки раз на рік, скільки днів в календарі присвячено праведному-тезці. Разом з тим в церкві необхідно уточнити список цих днів.

Справа в тому що Святих з однаковими іменами може бути кілька, а відзначати іменини потрібно тільки в дні, що присвячені певному праведному. Існує кілька підходів до питання вибору того, як наректи дитину, якщо Ви хочете орієнтуватися на «Місяцеслов»:

  • Цей принцип вибору досить простий. Потрібно, лише звернувшись до «Святців», подивитися по списку, яким праведникам присвячений день народження дитини, день хрестин. Крім того, Ви можете назвати малюка на честь Святого, день якого відзначається через 8 або 40 днів після народження крихітки. Це дає батькам можливість вибрати найбільш підходящий варіант з усіх можливих;
  • Даний підхід в давні часи був найбільш поширений. Малюка нарікали на честь Святого, якому поклонялася вся сім’я, вважала своїм покровителем. Як правило, в таких сім’ях багато поколінь зверталися до одного і того ж канонізованого православного;
  • Нерідко з усього календаря «Святці», в якому перераховані канонізовані православні, вибирали того Святого, котрий допоміг колись, комусь із родини в будь-якому важливому питанні. Збіг це чи ні, але часто так трапляється, що звертаючись до Бога, Святих, людина, що молиться, знаходить відповідь, допомогу, вирішення проблеми. У цьому випадку людина відчуває подяку і висловлює її тим, що нарікає своє дитя в честь праведника, який надав допомогу.

Нерідко в сучасному світі використовується і інший підхід. З усіх можливих православних підбирається той, чиє ім’я найбільш співзвучно з мирським.

Це ж стосується і дорослих, які вирішили прийняти православні закони. Нерідко буває так, що прийняти хрещення людина вирішила, будучи вже в свідомому віці. Підібрати собі тезку з Святих можна, враховуючи поради, описані вище. Якщо так співпало, що на Ваш день народження припадає день Ангела, що є ще і Вашим тезкою, краще нічого не міняти і наректися так само при хрещенні.

Якщо Ви не хочете відступати від давніх традицій і бажаєте, щоб Ваш малюк був тезкою Святого або Ви підбираєте дитині наречення для хрещення, можете зупинитися на одному з варіантів того, як вибираються імена з «Місяцеслова».

Серед канонізованих православних було багато мучеників. Нерідко люди бояться називати дітей в їх честь, боячись, що вони успадкують важку долю. Церква каже, що побоюватися цього не варто, адже мучеництво – один з чинників, через які канонізують.

Християни заперечують будь-який взаємозв’язок між тим як названа людина і тим, якою буде її доля. Кожен розвивається і живе по-своєму і багато в чому він сам має право вирішувати, що чекає його в житті. Так, дівчинка, названа відповідно до православних «Святців» жіночим ім’ям Тетяна, яке у багатьох асоціюється з мучеництвом, зовсім не приречена на те, щоб принести таку ж жертву. З точки зору церкви, якщо дівчинку нарекли, наприклад, Олександрою, це не означає, що вона буде мати чоловічі якості.

Читайте також:Як зробити новорічну кульку з паперу

Практично всі люди нашого часу прагнуть до креативу. Це проявляється не тільки в стилі їхнього одягу, манері спілкування, а й нерідко відбивається на дітях. Бажаючи виділитися з натовпу, їх називають по-різному, аж до того, що оригінальність в цьому бачать тільки самі батьки. Якраз таким мамам, татам і варто пошукати натхнення в православних «Святцях», де можна знайти величезну кількість красивих імен як для дівчаток, так і для хлопчиків, які за рівнем оригінальності не поступляться заморським Жанам, Фред і вже тим більше Лексусам, Омарам (Правда ж дивно звучить? Але інколи батьки так і називають своїх дітей).

Нарікаючи дитину на честь Святого, Ви даєте не тільки захист малюкові, але і деякі обов’язки. Недостатньо тільки згадувати про праведника в певні дні. Необхідно знати життєпис свого покровителя, напам’ять вивчити молитву для звернення до нього і прагнути виховувати в собі ті позитивні якості, за які той і був канонізований. Це стосується як наречення хлопчиків, так і дівчаток.

Яким ім’ям хрестити дитину або дорослого – питання важливе, але ще більш важливо, щоб людина через усе життя пронесла гідну пам’ять Святого, на честь якого названа. Для цього як мінімум виконуйте закони Божі, звертайтеся до Нього не тільки за допомогою, але і для подяки.