Одвічна пара – тінь та світло. Нерідко у книгах світлий бік беззаперечно привабливіше за темний, і в інтер’єрі часто-густо ми намагаємося досягнути максимальної освітленості.
Зонування
Основною функцією тіні для дизайнера є зонування. В напівтемряві можна легко створити острівці світла, які упорядковують інтер’єр, концентрують увагу на головному. Досить собі уявити театральну виставу, коли партер весь залитий однорідним яскравим світлом. Глядач одразу ж втратить концентрацію, буде відволікатися на сусідів. Те ж і в інтер’єрі: замість того, щоб освітлювати кімнату однією центральною люстрою, ми підсвічуємо рельєф на стіні, вмикаємо лампу на столику біля дивану або бра для читання. Такий підхід дозволяє управляти увагою, при тому світло розділяє кімнату на частини, а тінь створює фон.
Створення атмосфери
Тінь допомагає створити драму там, де світло перетворює форми та фактури у повсякденність. Особливо добре у затінених інтер’єрах виглядають глянсові речі, метал, скло, дзеркальні поверхні. Всі ті, хто оформлює громадські інтер’єри знають, що дешеві фактури виглядають дорожчими, а дефекти перетворюються в ексклюзив. Крім того, що тінь допомагає заощадити, з її допомогою легко створити камерну затишну атмосферу, тому багато ресторанів навіть вдень закривають вікна шторами.
Яскраве світло провокує збудження в організмі, це сигнал нашій нервовій системі: зараз день, швидше біжи до роботи, не забувай до того й список справ на сьогодні. Саме з цієї причини ресторани швидкого харчування вмикають яскраве світло навіть ввечері. А тінь сповіщає саме протилежне: заспокойся, незабаром час відходити до сну. Тінь пригальмовує та розслаблює, спонукаючи клієнта посидіти ще та й ще за столиком.
В контексті житлового інтер’єру цей принцип є особливо актуальним для спальні. В невеликих квартирах спальня нерідко поєднує в собі й функції кабінету, вітальні, гардеробної, навіть кухні. В однокімнатних квартирах зараз в моді «запаковувати» ліжко у нішу та залишати простір, що залишився, відкритим. В цьому випадку тінь допомагає не лише виділяти різні зони, але уникнути безсоння. Доки один з подружжя готує їжу або працює за комп’ютером, другий може спокійно готуватися до сну, а не потерпати від спільного яскравого освітлення.
Коригування
Крім спільного враження тінь можна використовувати для вирішення конкретних завдань, наприклад для коригування та декорування форми кімнати. Ось у кімнатах-криницях, з невеликим периметром та високою стелею має сенс вішати люстру з абажуром, який направляє світло вниз, та спускати її на ланцюжку. Таким чином верхня частина залишиться затемненою, та візуально висота зменшиться. В кімнатах з неправильними кутами вечірнє зонування зможе вивести проблемні ділянки у тінь.
Декор
Що стосується декорування, на шляху світла необхідно створити перешкоду, яка кидає ажурну тінь. Це можуть бути фіранки з мережива, або складний абажур. Для збільшення ефекту важливо, щоб різниця між прозорим та непрозорим матеріалом була максимальною, а ще краще, коли замість прозорого матеріалу буде порожнина – прорізи або отвори.
У випадку зі світильником це зазвичай металевий або пластиковий абажур, який прорізаний лазером. Він створює тонку гру тіней та перетворює вечірній інтер’єр. Якщо ви вирішили скористатися цим засобом, слід пам’ятати, що краще за все така гра тіней виглядає на матових поверхнях. Тобто, якщо такий світильник буде стояти поряд зі шторами у квітку, результат може виявитися зім‘ятим. Оптимальний варіант – коли стіни та стелі пофарбовані у один колір, який забезпечить рівний фон для тіньового декору.
Читайте також: Камін в інтер’єрі. 100 ідей – Камін в інтер’єрі. 100 ідей