Мастило для газової пічки

mastilgaz0

Газова пічка, як місце для змащування – це просто. Вона має всього п’ять конічних кранів, які на малюнку позначені стрілками, ці крани зазвичай змащують густим графітним мастилом, яке досить популярне ще й у автомобілістів.

mastilgaz1

Це мастило є сумішшю мінеральної оливи з порошковим графітом, який є туготопким зв’язувальним компонентом рухомого герметичного ущільнювання. Аварійні витоки газу тут, здається, неможливі. При кімнатній температурі мастило може прослужити дуже довго.

Але справа в тому, що крани розташовані над духовкою. Якщо користуватися нею достатньо довго та часто, то запірна арматура неодмінно буде часто перегріватися, особливо, якщо температуру в духовці регулювати частковим відкриттям дверцят. Тоді гаряче повітря неодмінно буде проходити повз крани. Вже при температурі ненабагато більше за сто градусів мінеральна олива починає з них витікати, і з часом свою функцію мастило виконувати вже не зможе. Крім того, що при цьому крани стає важко повертати, це небезпечно можливим витоком газу.

Спеціальних тугоплавних мастил не так просто й знайти, при всій широті асортименту мастильних матеріалів.

Але в автомобільних магазинах можна зустріти синтетичну силіконову оливу. Її випускають у різних модифікаціях: різної в’язкості, у різній тарі, у тому числі і аерозольних балонах. Силіконові оливи відрізняють від мінеральних тим, що в їхніх молекулярних ланцюжках атоми вуглецю замінені на кремній, тож така олива не втрачає своїх властивостей навіть при нагріванні до 250 градусів.

Ось на основі цієї силіконової оливи і можна виготовити тугоплавке мастило, і це нескладно. Та й треба його зовсім небагато – всього три-чотири кубічних сантиметри. У якості графіту можна використати щітки від колекторних електромоторів – можна скористатися і зношеними або зруйнованими екземплярами. Графітові стрижні від олівців для цього непридатні, адже в їх складі є парафін та глина каолін.

mastilgaz2

Графіт подрібнюють за допомогою напилка з грубою насічкою. Далі на шматку скла ложкою з неіржавки-сталі кришки ретельно розтирають у порошок. Додають рідку силіконову оливу та знову розтирають. Має вийти густе мастило типу технічного вазеліну. Синтетичну оливу можна видобути навіть з відповідного аерозольного балончику. Для цього просто треба декілька раз бризнути в чисту скляну банку.

Роботи з газовими мережами мають здійснюватися лише спеціалістами з дозволом, тож для заміни мастила краще запросити майстра.

До приходу фахівця слід приготувати невелику кількість органічного розчинника (бензину, ацетону та т. ін.) для промивання та чищення деталей кранів від старого мастила.

З новим мастилом можна на довгі роки позбавитись проблем та небезпеки витоку газу.