Домашню горілку – в кожну хату!

samog0

Сухопарник або дефлегматор – це пристрій, який відокремлює пари етилового спирту від сивушних олив за рахунок різниці температури їх кипіння. Дефлегматор має видовжену конструкцію, щоб на різних його ділянках, по висоті створити різницю температур. Висоту слід обирати таку, щоб у верхній горловині вона складала 78°С, тоді догори дістанеться лише етиловий спирт, адже температура його кипіння саме 78°С, а сивушні оливи не в стані дійти догори та осядуть назад в випарник, оскільки температура їх кипіння – нижче.

samog1

Справа по виготовленню домашньої горілки або самогону (в Канаді його називають moonshine, адже в період сухого закону його приходилось робити при місячному сяйві) – проста та творча, крім того, вона не забирає багато часу.

samog2

Канадське озеро при місячному сяйві

Брага

Рецептів багато, зупинимось на одному. В чотирьох літрах теплої води розчиняють кілограм цукрового піску та сто грамів «живих», не сухих, дріжджів. На виході має з’явитися приблизно літр самогону «moonshine».

У якості місткості можна обрати 25-літрову банку з дихальним клапаном – гідрозамком. Вільного місця в цій посудині треба залишити десь процентів двадцять, тобто – п’яту частину. Зазвичай в неї закладають чотири кілограми цукру на шістнадцять літрів води та чотири стограмових пачки дріжджів.

Цю банку тримають у темному приміщенні при кімнатній температурі два тижні. Бувають недорогі прилади – виноміри-цукроміри, але двох тижнів при кімнатній температурі вистачає, крім того, брагу час від часу можна просто пробувати на смак – у готової браги цукор має зникнути. Для банки з гідрозатвором слід обов’язково пильнувати за рівнем води в ньому – вона випаровується.

samog3

Дистиляція (перегонка)

Якщо дистилятор (самогонний апарат, still, alcohol machine) з сухопарником (барботером) – другу та наступні перегонки можна не робити.

По суті це – модернізована скороварка. Трубки для подавання та відведення води – силіконові.

samog4

Ємність заповнюють брагою на 3/4- 4/5.

Нагрівають спочатку на максимальній потужності електропечі (9) до появлення перших крапель трунку. Потім зменшують до позначки 7. Подавання охолоджувальної воду регулюють так, щоб на виході вона була теплою, а не гарячою.

Для збирання рідини, що витікає з апарату спочатку ставлять мірний посуд з високими стінками – щоб не розлітались краплі. Перші приблизно 100 грамів відбирають ЛИШЕ ДЛЯ ТЕХНІЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ – це пити не можна. У фахівців цієї справу на цю тему є прислів’я: голови та хвости – викидають!.

Далі заміняють мірний посуд на графин з широким горлом, на якому розміщують ситечко з товстою долькою лимону – для часткового видалення запаху. Під сухопарником виставляють обрізану пластикову пляшку – раз на півгодини відкручують корок та зливають його вміст (обережно, гаряче!)

samog5

Ліквідація запаху

Найкращий метод позбавляння від запаху – настоянки на різних продуктах. Тут широкий вибір і фантазія. Оптимальна міцність продукту перед настоюванням – десь 50°. Досягти її можна, якщо змішати всі поетапно одержані рідини. Настоювати – приблизно тиждень, окрім кедрових горіхів у шкарлупі. В темряві, при кімнатній температурі. Двічі на день настоянки можна збовтувати для пришвидшення процесу. В кінці – фільтрація та розливання по пляшках – тут вже можна впевнитись, що непотрібні запахи зникли.